bronsit.gen.tr https://www.bronsit.gen.tr Bronşit, Bronşit Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, bronsit.gen.tr Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Mon, 24 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Bronşit İlaçları https://www.bronsit.gen.tr/bronsit-ilaclari.html Fri, 23 Nov 2018 19:28:04 +0000 Bronşit ilaçları, Bronşit aşırı hassasiyetinin söz konusu olduğu, öksürük, balgam, ateş şikayetleriyle doktora gidip bu sorunun bakteriyel mi, virüs kaynaklı mı olduğunu öncelikle bunu takip etmeniz gerekiyor. Bronşit ilaçları, Bronşit aşırı hassasiyetinin söz konusu olduğu, öksürük, balgam, ateş şikayetleriyle doktora gidip bu sorunun bakteriyel mi, virüs kaynaklı mı olduğunu öncelikle bunu takip etmeniz gerekiyor. Bakteriyel kaynaklı ise içeriği antibiyotik reçetesi kullanılır. Virüs kaynaklı ise içeriği farklı bronşit ilaçları kullanılmalıdır. Bronşit akciğerin içinde havanın dolaştığı boruların iltihaplanmasının ismidir. Bronşite, stafilokok, streptokok, gibi iltihap yapıcı mikroplar sebep olur. Vücut direncini kıran rüzgarlı ve rutubetli yerlerde yaşama, ani üşütme bronşite sebeptir. Yani bronşların hasta olması sonucu, nefes darlığı çekilmesidir. Bu hastalığın ilk belirtisi olarak öksürük ve balgam çıkarmadır. Bronşların salgısını sulandırılması amaçlı mükolitik ilaçlar önerilir. Bunun öksürükle atılmasını sağlamak için ekspektoran  balgam söktürücü ilaçlar ve öksürük şurupları kullanılmalıdır. İlk önce öksürük vücudun doğal dengesidir. Vücutta oluşan balgamı atmaya yarar. Bronşit zannedildiği gibi sadece soğuktan hasta oluruz. En önemlisi ise, evin içerisindeki havanın temiz olması, halıların tozsuz olmasıdır. Bronşit artık o kadar yaygınlaştı ki, ev temizliğine de, tozlara karşı da, önlem alınmalıdır. Bronşit ilaçları elbette yerinde ve doğru kullanıldığı zaman hayat kurtarıcı olan çok değerli ilaçlardır.

Bronşit İlaçları; Salbutamol (ventolin);

Kullanım şekli; Günlük doz yetişkinlerde 4x1/2-1 ölçek şurup ve çocuklarda 2-6 yaş arası olanlarda 3x1/4-1/2 ölçek şurup, 6-12 yaş arasında olanlarda 3x1/2 ölçek şurup kullanılmaktadır.

Endikasyonları; Salbutamol solunumu iyileştirmek için solunum yollarındaki kasları gevşeterek çalışır. Bronşit ve amfizemden ötürü oluşan reversibl havayolu tıkanmasında çabuk başlayan etkisiyle 5 dakika içinde etkisini gösterir.

Minoset Tablet;

Kullanım şekli; Günlük doz yetişkinlerde tek seferlik 1-2 tablet kullanılabilir. Çocuklarda 12-16 yaş arası olanlarda tek seferde 1 tablet kullanılabilir. Gerekirse 24 saat içinde 3 kez uygulanabilir. 12 yaşın altındaki çocuklarda ve bebeklerde kesinlikle kullanılmamalıdır.

Bronşit İlaçları

Endikasyonları; Hafif ve orta derece ağrılarda, ateşli hastalık durumlarında minoset, analjezik ve antipiretik etkilerini 15 ila 30 dakikada ve 3-4 saat süreyle gösterir. Minoset tablet karaciğerde metabolize olur ve idrarla atılır.

Zinnat 500 mg 14 Tablet;

Kullanım şekli; Günlük doz yetişkinlerde çoğu enfeksiyonlarda günde 2 kez 250 mg. Çocuklarda çoğu enfeksiyonlarda günlük doz maksimum 250 mg olmak üzere ya da günde 2 kez 125 mg yani günde 2 kez 10 mg/kg'dır.

Endikasyonları; Üst solunum yolu enfeksiyonlarında, kulak, burun, boğaz enfeksiyonları, otitis media, sinüzit, tonsillit, farenjit gibi etki sağlamaktadır. Alt solunum yolu enfeksiyonlarında, pnömoni, akut bronşit ve kronik bronşitin akut alevlenmelerine bileşim sağlamaktadır.

Brodil Şurup;

Kullanım şekli; Günlük doz yetişkinlerde yemeklerden sonra günde 3-4 defa 15 cc. Çocuklarda 6 yaşından büyük olanlarda günde 3 defa 10 cc. 6 yaşından küçük olanlarda günde 3 defa 5 cc.

Endikasyonları; Bir balgam söktürücü ve bronşları genişletici kombinasyondur. Solunum yolu rahatsızlıkları ile birlikte görülen öksürük ve balgam atma ihtiyacı, nefes darlığı, astım, kronik bronşit ve diğer solunum yolu rahatsızlıklarında kullanılabilir.

Vıcks Vaporub Limon;

Kullanım şekli; Pomad uygulaması günde 1-3 defa hasta olan bölgeye pomad sürmek ya da buhar yapmak şeklinde uygulanır. Endikasyonları; Göğüs yumuşatıcı ve dekonjestan olarak etkilidir. Bronşit, öksürük, nezle, grip vb. solunum yolu hastalıklarında endikedir.

Kullanım Uyarısı ve Yan Etkileri; Akut Bronşit https://www.bronsit.gen.tr/akut-bronsit.html Sat, 24 Nov 2018 15:15:29 +0000 Akut bronşit, bronşların iltihaplanmasıyla ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Genellikle hastaları sonbahar ve kış döneminde etkisi altına alır. Bu rahatsızlık genelde soğuk algınlığını takiben ortaya çıksa Akut bronşit, bronşların iltihaplanmasıyla ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Genellikle hastaları sonbahar ve kış döneminde etkisi altına alır. Bu rahatsızlık genelde soğuk algınlığını takiben ortaya çıksa da, bazı durumlarda kızamık ve grip gibi hastalıklardan sonra gelişebilir. Solunum yolları enfeksiyonunun ardından, öksürük ve balgam çıkarma gibi etkilerin olması halinde akut bronşit akla gelmelidir. Bu rahatsızlık daha çok çocukları etkilemektedir.

Akut bronşit sebepleri nedir

Bu rahatsızlığa neden olan koranavirüs, noravirüs, adenovirüs, parainfluenza, influenza gibi solunum yollarını etkileyen virüslerdir. Nadiren olsa da, mikoplazma ve klamidya türündeki bakterilerde akut bronşit sebebi olabilir. Çocukları etkisi altına alan boğmaca denilen rahatsızlıkta, akut bronşittir. Bu rahatsızlığa neden olan ise, bordotella bakterisidir. Bakterilerin ve virüslerin neden olduğu akut bronşit dışında, zehirli gazlar ve kimyasal maddelerde bronşlarda iltihaplanmaya yol açabilir.

Akut bronşit için risk faktörleri nelerdir

Rahatsızlığın meydana gelmesindeki en önemli etkenler iklim koşulları ve çevre şartlarıdır. Hava kirliliği, hava sıcaklıklarındaki ani değişimler, soğuk ve kuru hava şartları akut bronşite zemin hazırlamaktadır. Bunların dışında sigara kullanma alışkanlığı, burunda nefes almayı engelleyebilecek geniz eti, polip, burun kemiği eğriliği gibi sorunlarda rahatsızlık için risk taşımaktadır.

Akut Bronşit

Akut bronşit belirtileri nelerdir

Hastalığın belirtileri daha çok soğuk algınlığı sonrasında ortaya çıkmaktadır. İlk başta burunda akıntı, hapşırma, gözlerde kızarıklık ve yanma gibi etkilerle kendini gösterir. Bu belirtileri kuru ve yakıcı tarzda öksürükle, boğaz ağrısı takip eder. Geceleri hastalarda 38-39 dereceye çıkan ateş meydana gelebilir. Ancak bazı hastalarda ateş görülmeyebilir. Öksürük olduğunda, göğüs kemiğinin arkasında batma gibi etkiler yapabilir. Yaşlı kişilerde öksürük nefes darlığına sebep olabilir. Öksürük ilerleyen dönemde yumuşar, sarı ve yeşil renkte yapışkan özellikte balgam gelmeye başlar. Balgamın renklenmesi iltihap hücrelerden kaynaklanmaktadır. Hastalar bu dönemde halsizlik ve iştahsızlık çekebilir.

Akut bronşit nasıl teşhis edilir

Bu rahatsızlık sıradan bir mevsim hastalığı olarak görülebilir. Genellikle bir hafta içinde düzelme gösterebilir. Fakat küçük bebeklerde, yaşlı kişilerde ve kalp damar hastalıkları olan kişilerde ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bu yüzden hastaların ihmal edilmeden doktor muayenesinden geçmeleri gerekir. Rahatsızlığın teşhisi için laboratuvar tetkiklerine gerek kalmamaktadır. Hastanın öyküsü ve fiziksel muayenesi tanı koymaya yeterlidir. Eğer zatürre rahatsızlığından endişe duyulursa, akciğerlerin röntgeni çekilebilir.

Akut bronşit tedavisi nasıl yapılır

 • Hastaların bir kaç gün süreyle evde dinlenmesi belirtilerin şiddetinin azalması açısından faydalı olur.
 • Hastaların odası nemli olmalı, soğuktan korunmalıdır. Eğer şiddetli öksürük varsa, buhar banyosu ihmal edilmemelidir.
 • Hastaların bulunduğu yerde sigara içilmemeli, böcek ilacı, deodorant gibi tahriş edici maddeler kullanılmamalıdır. Odalarında hava kirliliğine neden olacak etkenlerden kaçınılmalıdır.
 • Rahatsızlığa genellikle virüsler sebep olduğundan, antibiyotik kullanımı gerekmemektedir.
 • Öksürüğü kesmek için kullanılacak ilaçlar, doktorun tavsiyesiyle olmalıdır. Balgam çıkaran kişilerde bunu kesmek tehlikeli sonuçlar meydana getirebilir.
 • Hastalarda koyu ve yapışkan balgam varsa, bol miktarda sıvı alması sağlanmalıdır.
 • Rahatsızlık yüksek ateşle seyrediyorsa, ateş düşürücü ilaçlar kullanılmalıdır.
]]>
Kronik Bronşit Nedir https://www.bronsit.gen.tr/kronik-bronsit-nedir.html Sun, 25 Nov 2018 11:10:24 +0000 Kronik bronşit nedir, kronik bronşit yavaş bir ilerleme dönemi olan, yıllarca devam eden ve ağır solunum yetmezliğine neden olan bir rahatsızlıktır. Hastalarda iki yıldan daha fazla devam eden öksürük ve balgam şik Kronik bronşit nedir, kronik bronşit yavaş bir ilerleme dönemi olan, yıllarca devam eden ve ağır solunum yetmezliğine neden olan bir rahatsızlıktır. Hastalarda iki yıldan daha fazla devam eden öksürük ve balgam şikayetlerinde, aynı belirtilerdeki başka hastalıklar elendikten sonra tanı konulabilir. Hava kirliliği bulunan yerlerde yaşayan kişilerde ve sigara tiryakilerinde kronik bronşit yaygın olarak görülebilir. İki yıl içinde en az üç ay süreyle devam eden ve balgama neden olan öksürükle birlikte görünen rahatsızlık kronik bronşit olarak tanımlanır.

Kronik bronşit sebepleri nelerdir

Rahatsızlığın nedenleri kesin olarak belirlenememiştir. Hastalığa neden olan hazırlayıcı etkenler bulunmaktadır. Bunlar sigara alışkanlığı, solunum yolları enfeksiyonları ve hava kirliliğidir. Bu etkiler bir çok solunum yolu hastalığının sebepleri arasındadır. Bu rahatsızlıkta genetik etkenlerin etkili olmadığı, tamamen kötü alışkanlıklar ve kötü sağlık koşullarının etkili olduğu bilinmektedir. Hava kirliliği ve sigara dumanı mukus yapımının artmasına neden olan etkenlerdir. Bu etkenlere enfeksiyonların eklenmesi, bronş mukozasının hastalanmasına neden olur. Hava kirliliğine sebep olan aseton, amonyak, hidroklorik asit gibi gazların etkisi çok fazladır.

Kronik bronşitin belirtileri nelerdir

Rahatsızlıkta en önemli belirti kuru ya da balgamlı öksürüğün olmasıdır. Ateş genellikle hafif derecede  seyreder. Solunum zorluğu çekilmesi bariz bir şekilde olur. Hastalarda nefes darlığı fiziksel aktiviteler sırasında hareketleri bile kısıtlayacak şekilde gerçekleşir. Nefes darlığında akciğerlerde farklı değişimler meydana gelmektedir. Bronşlarda hava geçişini sağlayan iç boşluğunda artan eksüda ve  mukoza salgısından dolayı birikimin olması ve bronş duvarlarındaki damarlardan sızan sıvı sebebiyle şişmesi ve kalınlaşması nedeniyle iyice daralmıştır. Kronik bronşit yaşanırken bronş duvarında bulunan esnek lifler yerini sert bağ doku liflerine bırakır. Bu yüzden solunumda bronşlar yeterince genişleyemez. Bunlar solunumda bir direnç meydana getirir. Hastalarda akciğerlere giren hava miktarı sınırlanır. Sadece dinlenme sırasında solunum ihtiyacı rahat karşılanır. Kas hareketlerinde vücudun daha fazla oksijen gereksinimi olacağından, bütün dengelerde bozulma olur. Yetersiz solunum yapıldığından, nefes darlığı çekilir. Hastalar dinlenme ihtiyacı çekerler. Bu arada akciğerler oksijeni karşılamak için daha fazla çalışır. Fiziksel aktiviteler sırasında daha fazla oksijen ihtiyacı olacak, karbondioksit üretimi de artacaktır. Ancak hastaların akciğerleri yeterli oksijeni sağlayacak kadar sağlıklı değildir. Kanda oksijen miktarı azalacağından, bu açığın kapatılması için solunumda azalma olacaktır. Hastalar havaya ihtiyaç duyar ve nefes darlığı çeker.

Kronik Bronşit Nedir

Kronik bronşit tedavisi nasıl yapılır

Bu rahatsızlığı olanlar eğer sigara içiyorlarsa, öncelikle bunu bırakmalıdır. Çünkü hastalığın gelişiminde sigaranın büyük rolü vardır. Sigara içen bir kişi bunu azalttığında ya da bıraktığında, özellikle sabahları öksürük nöbetleri ve balgam çıkarma azalacaktır. Hava kirliliği de önemli sayılan etkenlerdendir. Bu yüzden kirli hava solunmamaya çalışılmalıdır. Hava kirliliğine bağlı oluşan solunum sistemi sorunlarında ölüm oranı daha fazladır. Yapılan araştırmalara göre, solunum sistemi hastalıkları kalp ve damar hastalıklarının ardından ölüme neden olan ikinci etkendir. Hastaların bu nedenle özellikle kış döneminde sis olmayan, nem oranı düşük ve ılıman yerlerde bulunmasının faydası vardır. Ayrıca hastalığın tekrarlama özelliği olan kişilerin çalışma ortamında zararlı gazlar ve toz varsa, işlerini değiştirmeleri tavsiye edilmektedir. Enfeksiyona neden olan bakteri ve virüslere karşı bazı önlemler alınabilir. Mikropların gelişimine karşı uygun ortamın oluşumu engellenebilir. Kış döneminde yaşanan kronik bronşit durumunda, evde dinlenme sağla]]> Alerjik Bronşit https://www.bronsit.gen.tr/alerjik-bronsit.html Sun, 25 Nov 2018 17:52:39 +0000 Alerjik bronşit, bu rahatsızlık tıpta alerjik bünyeli kişilerde yaşanan soluk borusunun aşırı duyarlılığıdır. Solunan havanın içinde bulunan oksijenin akciğerlerdeki hava keseciklerine ulaşmasını sağlayan sol Alerjik bronşit, bu rahatsızlık tıpta alerjik bünyeli kişilerde yaşanan soluk borusunun aşırı duyarlılığıdır. Solunan havanın içinde bulunan oksijenin akciğerlerdeki hava keseciklerine ulaşmasını sağlayan soluk boruları özel bir döşemeyle kaplıdır. Bu mukoza tabakası her gün çok sayıda dış ortamlardaki mikroplarla, tozlarla ve vücut yapısına uygun olmayan maddelerle temas eder. Burası vücuda zararlı olacak etkenleri tanıyan, bildiren ve temizleyen bir bölgedir. Bazı kişilerde genetik olarak, soluk borusu bu yabancı etkenlere karşı gerektiğinden fazla tepki verir. Bu tepki sırasında soluk borusundaki kaslar kasılır, salgıların miktarında artış olur, damarlardan sıvılar sızarak dokuların şişmesi sonucunda hava yolu daralır ve nefes alma zorluğu gelişir. Solunum zorluğu ani ısı değişimleri, hava kirliliği, sis, sigara dumanı, aşırı egzersiz gibi etkenlerden oluşabileceği gibi, alerjik yapılı kişilerde alerjenlerden kaynaklanabilir.

Alerjik bronşit belirtileri nedir

Hastalarda soluk borusunda kasılma, şişme, bol miktarda yapışkan salgı nedeniyle hava geçişinin zorlaşmasından nefes darlığı, sık aralıklarla soluma, hırıltılı solunum, ağız kenarında morarma ve karın ağrısı gibi belirtiler olabilir. Bu belirtiler genellikle viral solunum yolu enfeksiyonlarında ya da efor harcanan dönemlerde ortaya çıkar. Çocuklarda yaşanan alerjik bronşit aileden geçen genlerin etkisiyle oluşabilir. Bunlar daha erken belirti vermektedir. Çocuğun okul öncesi dönemde sıkça üst solunum yolu enfeksiyonu ya da kulak enfeksiyonu, koşma, gülme, ağlama gibi reflekslerde öksürük nöbetleri, balgam ve kusma olması, grip ve nezle gibi rahatsızlıkların göğse etki etmesi durumunda alerjik bronşit açısından çocukların incelenmesi gerekir. Bebeklerde de bronşit belirtileri oluşabilir. Ancak doğumdan sonraki ilk bir ay içinde solunum sorunları gelişirse, doğuştan gelen hastalıklar düşünülmelidir. İki aydan sonra oluşan sorunlarda alerjik bronşit akla gelmelidir. Yetişkinlerde oluşan aşırı duyarlılık halinde bu durum astım olarak tanımlanabilir. Bunlar kendiliğinden geçmeyeceğinden, mutlaka tedavi edilmelidir. Solunum borusunda oluşan aşırı duyarlılık solunum testiyle belirlenebilir. Yapılan teste göre değerlerin % 80 in altında olması halinde tedavi uygulanmalıdır. Kullanılacak nefes açıcı ilaçlar yardımıyla, değerlerin % 12 den fazla arttırılması tanı koymak için yeterlidir. Ayrıca yapılacak kan testleri ve cilt testleriyle kişinin alerjik yapıda olup olmadığı belirlenebilir.

Alerjik Bronşit

Alerjik bronşit tedavisi nasıl yapılır

Hastalara uygulanacak tedavi hastalığın sıklığına ve şiddetine göre değişir. Nefes açıcı ve ani rahatlama sağlayıcı ilaçlar soluk borusundaki duyarlılığı ortadan kaldırır. Ancak rahatlatıcı ilaçların devamlı kullanılmaması gerekir. Bunlara devamlı olarak ihtiyaç duymak, uygulanan tedavinin yetersiz olduğunu anlatır. Tedavide solunum yolundan alınan ilaçlar tercih edilmektedir. Ağızdan alınan ilaçların vücuda yayılımı olacağından, başka organlarda istenmeyen etkiler oluşabilir. Ayrıca solunum yolundan alınan ilaçların vücuttaki etki süresi daha kısa olur. Hastalığın etkileri tedavi uygulanmadığında, kendiliğinden geçmez. Özellikle çocuklarda tedavi edilmeyen sorunlar okulda başarısızlığa, iştahsızlık, uykusuzluk, kilo kaybı gibi etkiler yapar.

]]>
Bronşit Bulaşıcımıdır https://www.bronsit.gen.tr/bronsit-bulasicimidir.html Mon, 26 Nov 2018 00:12:31 +0000 Bronşit Bulaşıcımıdır, Bronşit orta büyüklükteki hava yollarının hastalık yapan herhangi bir mikroorganizma nedeniyle iltihaplanmasından oluşur. Bronşit bulaşıcımıdır; Genellikle hayır bulaşıcı bir hastal Bronşit Bulaşıcımıdır, Bronşit orta büyüklükteki hava yollarının hastalık yapan herhangi bir mikroorganizma nedeniyle iltihaplanmasından oluşur. Bronşit bulaşıcımıdır; Genellikle hayır bulaşıcı bir hastalık değildir, nefesle, dokunmakla, öpmekle, aynı eşyaları kullanmakla, aynı kaptan yemek yemekle, aynı ortamla bulunmakla ve bunun gibi nedenlerle bulaşmaz. Ancak verem boğmaca gibi bazı nedenlerle Bronşit viral kaynaklı bir hastalık olduğu için bulaşıcıdır. Vücuda nefes yolu ile alınan zararlı mikroorganizmaların nefes borusu dokularında yarattığı tahriş ve zedelenmeler bronşit oluşumunun temel nedenleri arasındadır. Bu enfeksiyon genelde 2 yaşından küçük bebeklere etki eder, çünkü bu bebeklerin gelişmemiş ve daha çok küçük olan hava kanalları daha büyük çocukların ve yetişkinlerinden daha kolay iltihaplanır ve tıkanır. Üşüme, yorulma, kötü beslenme sonucu vücut direncinin azalması gibi hazırlayıcı faktörlerin rolü büyüktür. Bronşit hastalığı akut bronşit ve kronik bronşit olmak üzere ikiye ayrılırlar.

Akut bronşit; Dünya genelinde en yaygın olarak görülen bronşit türüdür ve sıradan bir hastalıktır, hasta tedavi olmasa bile 1 hafta içerisinde kendiliğinden geçebiliyor. Hastalığın nedeni üst solunum yollarında zedelenme ve tahrişe neden olan virüslerdir. Kronik bronşit ise akut bronşite göre daha ileri bir evredir ve ciddiye alınması gereken bir hastalıktır.

Kronik bronşit; İlerde ciddi akciğer hastalıklarında da belirtisi olabilmektedir. Hasta bu evrede mutlaka bir uzmana başvurması gerekir. Kronik bronşit genelde sessiz olarak başlar ve yavaş yavaş ilerler. Aylarca hatta yıllarca devam edebilen bronşit türüdür. Hasta çok çabuk yorulur ve nefes almakta zorlanır. Kronik bronşitin en önemli nedeni sigaradır, aşırı ve yıllardır sigara kullanmak, akciğerlerin büyük bir bölümü görevini yapamaz hale gelir.

Bronşit Bulaşıcımıdır

Bronşit Belirtileri;

 • Gribal enfeksiyonlar
 • Boğaz enfeksiyonları
 • Öksürük
 • Balgam
 • Halsizlik
 • Üşüme
 • Yüksek ateş
 • Sırt ve bel ağrısı
 • Titreme

Bronşit Tedavisi;

Bronşlar, solunum yollarını genişletmek yada solunum yollarını daraltan maddelerin salgılanmasını önlemek için çeşitli ilaçlar kullanılır. Bronşit daha çok virüsler nedeniyle oluştuğu için antibiyotiklerin etkisiz kaldığı ve ateş düşürücü, ağrı kesici ilaçlar, balgam sulandırıcılar, bol sıvı tüketilmesi ve dinlenmeden oluşan 5 günlük tedavisi yeterli gelmektedir. Bu hastalığa bakteriyel enfeksiyon eklenirse tedaviye antibiyotikler ilave edilir. Hastanın krize sebep olan madde ile temas etmesi önlenir. Böyle hastaların sigara içmemesi, tozlu yerlerden kaçması, yün örmemesi, evcil hayvan beslememesi tavsiye edilir. Besin kaynağı olarak da, güçlü bir antioksidan olan C vitamini, bu yönüyle bronşitten kurtulma sürecini hızlandırır. C vitamininden zengin besinler arasında favorisi portakalın, kırmızı biberin, kekik, kivi, brokoli, maydanoz ve koyu yapraklı sebzeler ile hastalarda daha güç kaynağı olur.

]]>
Bronşit Nedir https://www.bronsit.gen.tr/bronsit-nedir.html Mon, 26 Nov 2018 15:45:23 +0000 Bronşit nedir sorusuna; en genel tanımıyla "ağızdan ve burundan akciğerlere doğru giden yolların iltihaplanmasıdır" şeklinde cevap verilebilir. . Yazının devamında da ayrıntılı olarak inceleneceği gibi bronşit çok çeşitli sebepl
Bronşit nedir Vücutta ne şekilde gerçekleşir
Bilindiği gibi insan vücudunda solunum sistemi; dışarıdan havanın ilk alındığı ağız ve burundan başlar. Oradan geniz aracılığıyla soluk borusuna bağlanır. Soluk borusunda ise akciğerlerin sağ ve sol lobuna giden iki tane büyük bronş vardır. Bu bronşlar; akciğerlere giderken dallanarak bornşçukları meydana getirirler. Bu bronşçuklar; sayıları sayılamayacak kadar fazla miktardadır ve akciğerin içerisinde her yere tutunmuş durumda bulunurlar. Ayrıca her bir bronşçuk; gözle görülemeyecek kadar küçüktür. Bu bronşçukların uçlarında alveol denen hava kesecikleri bulunur. İşte bu alveoller; vücuttaki karbondioksit ile dışarıdan alınan Oksijenin değiştirildiği kısımdır. Alveollerde bu değişim yapıldıktan sonra toplanan Karbondioksit; yukarıda söylenen yolun ters istikametinde; yani soluk verme olayıyla birlikte dışarı atılır. İşte; yaşamın en hayati faaliyetlerinden biri olan solunumun insan ömrü boyunca sağlıklı bir şekilde yürümesini sağlayan ve hayatta kalabilmek için en zaruri ihtiyaçlardan birini karşılayan mekanizma budur.

Her canlıda olduğu gibi insanda da bazen vücut bağışıklığı yetersiz kalmakta; enfeksiyonun önüne geçilememektedir. Böyle durumlarda vücut; enfeksiyonun kapıldığı yerlerde savunma amaçlı olarak iltihaplar oluşturur. İltihaplar da vücutta yanma, ağrı, zonklama gibi rahatsızlıklar yaratabilir. Bronşit de; vücudun verdiği bu tepkilerden biridir. Yani; birçok çeşitli sebepten kaynaklanabilmekle beraber solunum yollarının savunmasının yetersiz kalması sonucu bronşlarda ve bronşçuklarda iltihaplanmalar meydana gelir. Bu iltihaplar da; öksürürken, vücudu çok yorunca, hatta normal bir soluk alışverişinde bile yanmaya sebep olur. Biyolojik ve anatomik olarak detaylı bir şekilde incelendiğinde bronşitin gerçekleşme şekli ve vücutta meydana getirdiği olaylar bu şekildedir.

Yukarıdaki anlatıma göre basit bir rahatsızlık gibi gözükse de bronşit; gereğinden az umursandığında işleri çok daha ciddiye götürebilecek potansiyeli olan bir rahatsızlıktır. Eğer bronşitten kaynaklanan enfeksiyonların önlemi alınmazsa; bu durum daha ileri solunum yolu rahatsızlıklarına sebebiyet verebilir.

Bronşit sebepleri nelerdir
Yukarıdaki anatomik ve biyolojik sebeplerinden ayrı olarak; bronşit vücutta meydana gelme sebebine göre ikiye ayrılır: Kalıtımsal ve çevresel. Kalıtımsal sebepler tahmin edileceği üzere; çevreden kapılan bir enfeksiyonla veya virüsle alakası olmayan, tamamen atalardan gelen genlerdeki aksaklıklardan meydana gelen bronşit sebepleridir. Kalıtımsal bronşitlerde; kısmen ilaç tedavisi uygulanabilse de, rahatsızlığın bir daha ortaya çıkmamak üzere tamamen yok edilmesi pek mümkün olmamaktadır. Çünkü sonuçta hasta aynı genleri taşımaya devam etmektedir. Yani her an nüksetme riski vardır.

Bir diğer sebep ise çevresel olarak adlandırılır. Yani dışarıdan kapılan bir enfeksiyon, virüs veya ağır geçirilen bir soğuk algınlığı, vs durumlarda vücutta bronşit meydana gelmektedir. Bu; kalıtımsal bronşite göre tedavisi daha kolay bir çeşittir. Çünkü bronşitin neden kaynaklandığı ve nasıl giderilebileceği nettir. Çeşitli ilaçlar vs. tedaviler ile de bronşite sebep olan enfeksiyon yok edilebilmektedir.

Bronşit Nedir
Bronşit çeşitleri nelerdir
Bronşit; yukarıda sayılan sebepler göz önüne alındığında, etkisini vücutta çok farklı şekillerde ve çok farklı sürelerde gösterebilmektedir. Bronşit rahatsızlığının teşhisini kolaylaştırmak için; bu görülme çeşitlerinin bazı kategoilere konulması ve b]]> Bronş https://www.bronsit.gen.tr/brons.html Tue, 27 Nov 2018 06:42:04 +0000 Bronş; solunum sisteminde daha çok iletim görevi üstlenen, gelen Oksijenin ve dışarı atılacak olan Karbondioksitin iletiminde önemli bir rol oynayan, akciğerlerde bulunan hava borularına verilen isimdir. Sağ ve sol akciğer yönünde olma
Bronş nedir
Yukarıda da tarif edildiği gibi bronş; soluk borusundan akciğerlere bağlanan, vücutta iki adet bulunan hava kanallarıdır. Dışarıdan gelen Oksijenin akciğerlere ve akciğerden gelen Karbondioksitin dışarı atılması bronşların aracılığıyla gerçekleşir.

Bronşun solunum sistemindeki görevi nedir
Solunum sistemi; vücudun yüzde vücudun dışarı açılan kısımlarından ikisi; ağız veya burun ile başlar. Ağız veya burun araclığıyla dışarıda bulunan Oksijence zengin hava vücuda alınır. Buradan geniz aracağılıyla içeri doğru iletilen temiz hava, soluk borusuna gelir. Soluk borusu; tıpkı burunda olduğu gibi aynı zamanda alınan havayı temizleme görevi de üstlenir. Bu görevi gerçekleştirmek için, üzerinde ince siller bulunur. Bu siller, alınan havada bulunan yabancı maddeleri tutarlar.

Dışarıdan bu şekilde alınan hava; soluk borusunun sonunda ikiye ayrılarak bronşlara geçer. Bronşlar; soluk borusu ile akciğerler arasındaki bağlantıdır ve bir yönleri soluk borusuna bağlıyken, diğer yönleri de akciğerlere tutunur. Bronşların akciğerlere bağlandığı kısımlarda ayrışmaları devam eder. Akciğer içerisinde çok küçük, gözle bile zor görülebilecek derecede dallanmalar meydana gelir. Bronşlardan türeyerek meydana gelen bu yapıların her birine bronşçuk denir. Her bir bronşçuğun ucunda alveol adı verilen hava keseleri bulunur. Bu hava keseleri; dışarıdan alınan havanın ulaştığı son kısımdır. Burada; dışarıdan alınan Oksijen ile vücutta biriken Karbondioksit yer değiştirir. Oksijen daha sonra dolaşım sistemine devredilir ve vücut dolaşımına katılır. Karbondioksit ise Oksijenin geldiği yolun ters istikametinde dışarı atılır. 

Bronş
En genel anlatımıyla insan vücudunda solunum sisteminin işleyişi bu şekildedir. Tabi ki her bir organın hayati önemi vardır. En önemsizinde bile meydana gelebilecek bir aksaklık, solunumun sağlıklı bir şekilde yürümesini engelleyecektir. Fakat bronşların görevine dikkat edildiğinde; iletim gibi son derece önemli bir sorumluluğu üstlendikleri görülür. Yani; bronşlarda oluşabilecek bir enfeksiyon, bir aksaklık, vs. anormal durum; dışarıdan ne kadar sağlıklı hava alınırsa alınsın, akciğerler ne kadar iyi çalışırsa çalışsın; hava sirkülasyonuna zarar vereceği için solunumun aksamasına sebep olacaktır. Ayrıca bronşların; akciğerlerde milyonlarca bronşçuğa dallanmaları; adeta solunum verimini maksimum verime ulaştırmak için yapılan mikroskobik bir mühendis işçiliğidir.

Bronşta meydana gelebilecek en tehlikeli rahatsızlık: Bronşit
Bronşlar vücudun iç kısımlarında ve direkt olarak etkiye uzak yapılar olduğundan fiziksel hasar almaları biraz zordur .Yani; herhangi bir iltihap, enfeksiyon, vs. durum olmadıkça bronşlarda bir aksaklık gelmesi pek mümkün değildir. Fakat; enfeksiyon kapılması halinde bu çok ciddi bir sıkıntı olmakta, çok ileri vakalarda kişinin canı acımadan soluk alıp vermesi bile imkansızlaşmaktadır. Son yıllarda iyice yaygınlaşan bu rahatsızlık; bronşit adıyla da bilinir. Genel tanımıyla bronşit; çevresel veya kalıtımsal sebeplerden ötürü bronşların enfeksiyon kapması ve iltihaplanması sonucu oluşan; soluk alıp verirken yanma, nefes darlığı, sürekli öksürük ve balgam sökme gibi belirtilerle kendini gösteren bir solunum yolu rahatsızlığıdır. 

Bronşitin sebepleri nelerdir Nelerden kaynaklanır
Biyolojik olarak bronşitin sebep olduğu durumlar yukarıda anlatılmışt]]> Bronşit https://www.bronsit.gen.tr/bronsit.html Tue, 27 Nov 2018 13:51:25 +0000 Bronşit nefes aldığımız havanın akciğerlere ulaşmasını sağlayan bronş adı verilen iki kolun çeşitli nedenlerden dolayı iltihaplanmasından dolayı oluşan rahatsızlıktır. Nefes aldığımızda hava burnumuzdan soluk borusuna Bronşit nefes aldığımız havanın akciğerlere ulaşmasını sağlayan bronş adı verilen iki kolun çeşitli nedenlerden dolayı iltihaplanmasından dolayı oluşan rahatsızlıktır. Nefes aldığımızda hava burnumuzdan soluk borusuna oradan da akciğerlerimize ulaşmaktadır. Bunu sağlayan soluk borusu iki kola ayrılmaktadır. İşte bu kollardan herhangi birisinin dış etkenlerden ve bazı nedenlerden dolayı iltihaplanması kişinin bronşite yakalanmasına yol açmaktadır.Bronşit genellikle bünyesi zayıf kişilerde daha sık görülen bir hastalık türüdür. Bu gruba daha çok bebekler ve çocuklar dahil olmaktadır. 1 aydan büyük 2 yaştan küçük çocuklarda bronşit çok sık rastlanan bir rahatsızlık olmakla birlikte, çocukların bronşite karşı korunması ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Genellikle  Bronşit iki türe ayrılan bir rahatsızlıktır. Akut bronşit ve kronik bronşit olmak üzere iki türü bulunan bu hastalığın çeşitli nedenleri ve belirtileri olabilmektedir. Bu yazımızda bronşit hastalığı, türleri, nedenleri ve belirtileri ile ilgili bilgiler sunarak sizleri bu hastalıkla ilgili aydınlatacağız.

Bronşit Türleri
 • Akut Bronşit: Akut bronşit daha çok soğuk algınlığından dolayı görülen, bulaşıcı bir hastalık özelliği taşımaktadır. İlk belirtileri ise bronşlarda meydana gelen şişme ve balgam ile kendini göstermektedir. Akut bronşitin nedeni ise solunum yollarının üst bölgesine yerleşen ve bu rahatsızlığa yol açan bakteriler ile virüslerdir. Genellikle çocuklarda görülme olasılığı daha sık olan bu rahatsızlık aynı zamanda kızamık ve boğmaca gibi rahatsızlıklarla birlikte de görülebilmektedir. Akut bronşit çeşitli belirtileri ve nedenleri bulunan bir rahatsızlıktır. Belirtileri öksürük ve öksürükten sonra gelen balgam olmakla birlikte, özellikle öksürüğün neden olduğu göğüs bölgesindeki şiddetli ağrı olmaktadır. Akut bronşitte görülen öksürük bulaşıcı özellik taşımaktadır. Hafif derecede ateş, titreme ve boğazda ağrı görülmesi de diğer belirtileri arasında yer almaktadır. Akut bronşitin en önemli nedenlerinin başında virüsler gelmektedir. Kişinin vücut direncinin düşmesi ile birlikte bu virüsler iltihaplanmaya neden olarak bronşite yol açmaktadır. Ayrıca grip ve nezle gibi rahatsızlıklar sonrasında da akut bronşit görülebilmektedir. Bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olan faktörlerden birisi de soğuk havalar olmaktadır. Bunun yanı sıra kişinin sigara kullanması ya da aşırı dumanlı ortamda bulunması da akut bronşite yol açmaktadır. 
 • Kronik Bronşit: Özellikle hava kirliliğinin yoğun olduğu şehirlerde oturanlarda ve sigara kullanan kişilerde sık görülen bir türdür. Bilimsel olarak yürütülen bazı araştırmalar sonucunda 40 ve 60 yaş arasındaki erkeklerin bu rahatsızlığı daha sık yaşadığı kanıtlanmıştır. İki yıl ya da ardı ardına süren üç ay balgam çıkarılmasıyla birlikte aynı zamanda öksürüğün de görülmesi bu rahatsızlığın belirtileri arasında yer almaktadır. Sigara kullanımı, hava kirliliği, kötü hava koşulları, tozlu ve nemli ortamlar ile birlikte solunum yollarında oluşan rahatsızlıklar bu hastalığa neden olan en önemli faktörlerdir. Rahatsızlığın belirtileri olarak öksürük ve balgam çıkarma kendisini göstermektedir. Ayrıca geceleri de sıklaşan ve artan öksürük de görülmektedir. Öyle ki bu öksürük nedeniyle hasta uyku sorunu bile yaşamaktadır. Kişi günlük işlerini yaparken, nefes alırken çok çabuk yorulur. Bu rahatsızlıkta akut bronşitte olduğu gibi ateş pek görülen bir belirti değildir. 
Bronşit Tanısı Nasıl Konulur
Bronşite dair belirtilerin görülmesi ile birlikte hastanın en kısa zamanda bir hekime başvurması, özellikle balgam ve öksürük şikayetleri sonucunda yapılan tetkikler bu rahatsızlığın tanısının konulmasını sağlamaktadır. Eğer doktor tarafından istenirse akciğer filmi çekilebilir ya da kan alınarak tanı konulabilir. Gerek görülürse boğazdan alınan kültür parçası ile tahlil de yapılarak bronşit tanısı konulabilir.

Bronşit
Astım Bronşit Bitkisel Tedavisi https://www.bronsit.gen.tr/astim-bronsit-bitkisel-tedavisi.html Wed, 28 Nov 2018 01:06:21 +0000 Astım Bronşit Bitkisel Tedavisi, Astım hastalığı daha çok geceleri nükseden ve özellikle nefes alıp vermede güçlük çekme biçiminde gelen krizlerle belirgin olan bir solunum yolu hastalığıdır. Astım krizleri, br Astım Bronşit Bitkisel Tedavisi, Astım hastalığı daha çok geceleri nükseden ve özellikle nefes alıp vermede güçlük çekme biçiminde gelen krizlerle belirgin olan bir solunum yolu hastalığıdır. Astım krizleri, bronşlardaki spazm, ödem ve aşırı salgıdan ileri gelir. Bronşların virüsler ve bakteriler nedeniyle iltihaplanması sonucu oluşan bronşit hastalığı şiddetli ve aksi bir öksürüğe neden olmaktadır. Astım, nefes borusunu, diğer deyimle, hava yollarını akciğerlere hava taşıyan küçük tüpleri etkileyen bir durumdur. Astımlı biri, astımı tetikleyen bir şeyle temasa geçtiğinde, hava yollarının duvarları çevresindeki kas gerilerek hava yolu daralır. Hava yollarının yüzeyleri iltihaplanıp şişmeye başlar. Genelde sümük veya balgam olarak kendini gösterir. Tüm bu belirtilerde hava yollarının daha giderek daralmasına ve tahriş olmasına sebebiyet verir. Astım belirtilerinin meydana gelmesini sağlar. Bu hastalığın semptomlarının ortadan kaldırılması için uygulanan tedavide fazla miktarda ilaç tüketilmektedir. İlaçların yanı sıra bitkisel tedavisiyle de hastalığın belirtilerini ve günlük yaşamda olumsuz etkilediği faktörleri ortadan kaldırır.

Bronşit İçin Uygulanabilecek Bitkisel Tedavisi;

Nefes darlığı; Öksürük, ses kısıklığı, astım ve bronşit için en etkili kürlerden biriside keten tohumudur.

Hazırlanışı; 1 çorba kaşığı çekilmiş ve kavrulmuş keten tohumu ve 1 çorba kaşığı bal macun haline getirilerek yemeklerden bir saat önce yenilir. Diğer kür ise, keten tohumu ve suyu kaynatıp lapa haline getirip normal sıcaklığına gelince göğsünüze sürülür. Bu göğsünüze yumuşatma sağlayarak hem öksürüğünüzü hafifletecek hem de dinmeyen ağrılarınıza iyi gelecektir.

Bıldırcın yumurtası; Mikrop öldürücü antiseptik özelliği ile üst solunum yollarını bakterilerden ve mikroplardan temizler. Yine alerjene karşı ve balgam söktürücü olmasıyla büyük önem taşıdığından bıldırcın kürü önerilmektedir.

Hazırlanışı; 1 adet bıldırcın yumurtası, 1 yemek kaşığı bal ile karıştırılıp 1 bardak ılık süte ilave edilir. Sabahları aç karnına içilecek olan bu kür 15 gün süreyle uygulanılır. Öksürük tahrişlerini ortadan kaldıran bu kür 3 ay kadar devam edilmelidir.

Astım Bronşit Bitkisel Tedavisi

Melisa otu; Bu kür nefes darlığı çeken hastaların iyileşmesinde ve sakinleştirici özelliği de bulunmaktadır.

Hazırlanışı; Hem melisa otu hem de oğul otu olarak bilinir. Melisa otunu bal ile birebir ölçüde macun kıvamına getirilerek yenilir.

Okaliptüs; Yutarak öksürüğünüzü hafifletir. Antiseptik özelliği ile mikroplardan temizler. İyi birde balgam sökücüdür. Bu bitkinin buharıyla bronşit ve öksürüğünüze tedavisi uygulanır.

Hanımeli ve hor çiçeği; İle yapılmış kürlerde bronşite en etkili kürler arasında oluşmaktadır.

Ayrık otu; Bu bitkininde bronşit gibi iltihaplı solunum yolu hastalıklarında tedavi edici özelliği vardır.

Astım Bronşit Ve Nefes Darlığı Hastalıklarına Bitkisel Tedavisi;

Adaçayı; Bir bardak kaynar suya bir tatlı kaşığı adaçayı katılıp, kaynatılmadan önce on dakika demlenir. Günde iki-üç bardak içilebilir.

Nane çayı; Sabahları kahvaltıdan önce bir bardak içmek astıma iyi gelir.

Limon-Bal; Bir limonun suyu ile bir tatlı kaşığı balın karıştırılarak içilmesi astıma iyi gelir.

Kekik-Papatya; Kekik yaprakları ve papatya çiçeklerinle elde edilen karışımın buharıyla ciğere çekilirse ufak krizlerin önlenmesinde yardımcı olur.

Kahve-Çay-Kakao; İçeriği kafeinli olan uyarıcı ve bronşları açıcı etkisi vardır. Günde 2-3 fincandan fazla alınmaması gerekir.

Isırgan otu; Bir bardak kaynamış suya bir tutam ısırgan otu katıp demlenmesi yapılır. Isırga]]> Bronşit Tedavisi https://www.bronsit.gen.tr/bronsit-tedavisi.html Wed, 28 Nov 2018 15:19:29 +0000 (yazarken bağlantı kesildi, kopyala yapıştır yapmak zorunda kaldım)Bronşit tedavisi; ilaç, hap, hayat tarzını değiştirmeye yönelik tavsiyeler, vs. yöntemler olmak üzere bronşit hastalığını iyileştirmek amacıyla (yazarken bağlantı kesildi, kopyala yapıştır yapmak zorunda kaldım)

Bronşit tedavisi; ilaç, hap, hayat tarzını değiştirmeye yönelik tavsiyeler, vs. yöntemler olmak üzere bronşit hastalığını iyileştirmek amacıyla yapılan çalışmaların tümüdür. Son yıllarda bronşit rahatsızlığının görülme oranının epey artması üzerine tıp bu tedavi yöntemleri üzerinde daha yoğun çalışmaya başlamış ve elde olan en iyi imkanlar kullanılarak bazı yöntemler geliştirilmiştir. Geliştirilen bu bronşit tedavilerinden genelde olumlu sonuç alınsa da, bunlar sadece bronşit rahatsızlığını bastırmakta, tekrar dikkatsiz davranılması durumunda bir kez bronşite yakalanan kişide aynı hastalık tekrar nüksedebilmektedir. Yazının devamında başlıca bronşit tedavilerini incelemeden önce; genel hatlarıyla bronşitin ne olduğu, sebepleri, belirtileri gibi konulara değinmek daha faydalı olacaktır.

Bronşit nedir
En genel tanımıyla bronşit; soluk borusuyla akciğerler arasında bağlantı görevini üstlenen bronşların çeşitli sebeplerden dolayı enfeksiyon kapması ve iltihaplanmasıdır. Kapılan enfeksiyon sonucu bronşların işleyişinde bazı aksaklıklar meydana gelir ve bu durum nefes darlığı, soluk alıp verme sırasında acı, yanma hissi gibi sonuçlara neden olur. 

Bronşların görev tanımına tam olarak değinilecek olursa; solunum sisteminde çok önemli bir görev üstlendikleri görülür. ağız veya burun yoluyla alınan Oksijence zengin hava; boğazdan geçerek soluk borusuna iletilir. Soluk borusundan geçen hava; sil adı verilen kılımsı yapılarda temizlenir ve yabancı maddelerden arınır. Soluk borusunda arıtılan bu temiz hava sağ ve soldaki akciğerlere giden iki adet bronşa iletilir. Bronşlar da akciğerin içinde sayısız dallanmalar meydana getirerek bronşçukları oluştururlar. Bronşçukların uçlarında alveol denen hava kesecikleri bulunur. Bu alveoller, dışarıdan alınan havanın ulaştığı en son kısımlardır. Burada vücutta biriken Karbondioksit ile dışarıdan alınan Oksijen yer değiştirir. Oksijen; dolaşım sistemine geçerek kan dolaşımına katılırken, Karbondioksit de soluk verme sırasında dışarı atılır. Görüldüğü gibi; bronşlarda meydana gelecek en ufak bir anormallik veya aksaklık; bu Oksijen-Karbondioksit alışverişinin teklemesine sebep olacaktır. İşte anatomik yolla açıklanırsa bronşit tam olarak budur.

Bronşit Tedavisi
Bronşitin sebepleri nelerdir
Soluk mekanizmasına önemli ölçüde zarar veren bu hastalığın sebeplerini de doğru teşhis etmek çok önemlidir. Çünkü; uygulanacak bronşit tedavisi, rahatsızlığın sebepleri belirlendikten sonra netleşecektir. Bronşitin sebepleri temel olarak ikiye ayrılır: Kalıtımsal sebepler ve çevresel sebepler.

Kalıtımsal sebepler: Adından anlaşılacağı üzere çevresel zararlardan çok; anne ve babadan genlerden kaynaklanan bronşit çeşididir. Yani; solunum sisteminde bünyeden kaynaklanan bir hassaslık, bağışıklık zayıflığı, vs. durumlarda bronşların enfeksiyon kapması ve iltihaplanması daha kolay olacaktır. Kalıtımsal sebeplerden bronşit; bu şekilde gerçekleşir. Bronşit tedavisi yönünden ele alındığında ise; ne yazık ki tedavisi çevresel sebeplerden daha zordur. Çünkü; uygulanacak tüm bronşit tedavilerine rağmen genlerden kaynaklanan sebepler her zaman nüksedebilecek durumdadır. Bu durumda bronşitin tekrar görülme ihtimali de artmaktadır.

Çevresel sebepler: Bu tip bronşitler, daha çok çevreden kapılan enfeksiyonlar sonucu oluşur. Özellikle çocukluk döneminin olmak üzere rutubetli ve zararlı havanın fazla solunması; çevresel sebeplerden dolayı bronşit görülmesini neredeyse garantilemektedir. Aynı zamanda kimyevi, vs. gazların fazla solunması da bornşiti tetikleyecektir. Ayrıca; çok ağır bir şekilde geçirilen soğuk algınlığından sonra veya vücudun bağışıklığını zayıflatacak herhangi bir durumdan kurtulduktan sonra; bronşlar mikrop kapmaya çok müsait olacağından; bu dönemlerde bro]]> Bronşit Belirtileri https://www.bronsit.gen.tr/bronsit-belirtileri.html Wed, 28 Nov 2018 16:36:32 +0000 Bronşit belirtileri; solunum yollarındaki bronşlarda meydana gelen enfeksiyona bağlı olarak; bronşit rahatsızlığı meydana gelmeden önce görülen belirtilerin tümüdür. Bronşit belirtileri çok çeşitli şekillerde kendini gösterebili
Bronşit nedir
Genel haliyle tanımlanacak olursa bronşit; akciğerler ile soluk borusu arasında bulunan bronşların, vücudun bağışıklığının zayıflaması sonucu mikrop kaparak iltihaplanmasıdır. Bronşların mikrop kapması; solunum yollarının işleyişinde bazı aksaklıklara sebep olur ve bu durumda bronşit belirtileri görülmeye başlanır. Söz konusu enfeksiyondan sonra bornşit belirtileri görülmeye başlanır başlanmaz, ilgili bir doktora görünmek ve hastalığı doğru bir şekilde tanımlayarak doğru bir tedavi yöntemi belirlemek gereklidir.

Bronşların solunum sistemindeki işlevi nedir
Tek kelimeyle özetlenecek olursa; bronşların solunum sistemindeki görevi iletimdir. Alıan ve verilen havanın sağlıklı bir şekilde iletilmesinde bronşlar çok önemli bir görev üstlenmektedir. Bilindiği gibi solunum sistemi ağız ve burundan başlar. Dışarıda bulunan Oksijence zengin hava buradan alınır ve gırtlaktan geçerek soluk borusuna iletilir. Hava soluk borusunda ilerlemeye devam ederken, burada bulunan ve sil adı verilen tüyümsü yapılar sayesinde yabancı maddelerden temizlenerek daha saf bir hale geçer. Aynı durum burun için de geçerlidir. Hava burun kılları arasından geçerken yabancı maddelerden temizlenir ve daha saf bir şekilde solunum sistemine giriş yapar. Bu yüzden; ağız yerine burundan nefes alınması tavsiye edilir. Bu şekilde temizlenere soluk borusunun sonuna kadar gelen hava ikiye ayrılır: Sğ bronş ve sol bronş. Bronşların bir ucu soluk borusuna, diğer ucu da akciğerlere tutunmuştur. Arada bir bağlantı görevi üstlenerek soluk alma veya soluk verme sırasında bir geçiş aşaması görevini üstlenirler. Bronşlar; akciğere tutundukları kısımdan itibaren milyonlarca küçük parçaya dallanarak bronşçuk denilen yapıları meydana getirirler. Bu bronşçukların sonunda da alveol adı verilen hava kesecikleri bulunur. Bu alveollerin görevi; dışarıdan alınan Oksijenle vücutta biriken Karbondioksiti değiş-tokuş etmek, böylece vücudun kan dolaşımına Oksijen tedarik etmektir. Alveollerden atılan Karbondioksit ise; yukarıda anlatılan yolun ters istikametin de vücuttan dışarı atılır. Uzun uzun anlatılabilmesinin aksine; 2-3 saniyede gerçekleşen bu olaylara soluk alma ve soluk verme denir.

Bronşit Belirtileri
Yukarıdaki solunum şemasına göre; bronşların herhangi bir enfeksiyon kapması sonucu görevlerini tam yerine getirememeleri durumunda solunum sisteminin nasıl aksaklıklar yaşayacağını tahmin etmek de zor olmamaktadır.

Bronşit sebepleri nelerdir
Bronşit sebepleri iki ana kategoriye ayrılır: Çevresel sebepler ve kalıtımsal sebepler.

Çevresel sebepler: Çevreden kapılan mikroplar sonucu vücutta enfeksiyon meydana gelmesi ve bornşların iltihaplanması şeklinde görülen bronşit çeşididir. Bu çeşitte görülen bronşit belirtileri; daha çok ani ve çabuk şekilde gelişir. Yani tipik bir hastalık gibidir, kronik bir yönü yoktur. Bir sonraki başlıkta anlatılacağı üzere; akut bronşit; daha çok çevresel sebeplerden kaynaklanan bir bronşit çeşididir.

Kalıtımsal sebepler: Vücutta taşınan genlerden dolayı gerçekleşen bornşit çeşididir. Genlerden dolayı derken; tabi ki kişiyi taşıdığı genlerin hasta yaptığı söylenmemektedir. Kalıtımsal sebeplerden kaynaklanan bro]]> Astım Bronşit Tedavisi https://www.bronsit.gen.tr/astim-bronsit-tedavisi.html Thu, 29 Nov 2018 11:01:11 +0000 Astım Bronşit Tedavisi, Astım bronşit nefes borularının aniden şişerek daralması ve fazladan olan salgıyı yapmasıyla oluşan bir hastalıktır. Bronşlar hava yollarının akciğerin içerisinde olan bölümüdür. Ağ Astım Bronşit Tedavisi, Astım bronşit nefes borularının aniden şişerek daralması ve fazladan olan salgıyı yapmasıyla oluşan bir hastalıktır. Bronşlar hava yollarının akciğerin içerisinde olan bölümüdür. Ağızdan nefes alındıktan sonra ana nefes borusundan geçerek hava akciğerlerin arasında ikiye bölünüp, nefes borularıyla akciğerin içerisine dağılmasıdır. Ana nefes borularından bölünen bu nefes borularına bronşlar denilir. Kısacası, astım bronşit alerjen ve astımın nefes borularının düzeyinde yerini aldığı için kullanılan bir ifadedir. Astım denilmekten çok fazla bir farkı bulunmamaktadır. Astım tedavisinde sonuca ulaşmak, klinik kontroller sağlanarak sürdürülür. Yaş ve özelliklerine göre hastalıkları, çocuk sağlığı veya alerjen uzmanlarına yönlendirilir. Kontrolü sağlamada güçlük çeken hastalar, mutlaka uzmana danışmalı yada sevki yapılmalıdır.

Astım Hastalığının Şiddetine Göre Sınıflandırma;

Etyolojik olarak sınıflandırma; Alerjen astım, çocukluk döneminde %80-90 olguda, erişkin döneminde %30-50 oranında alerjen etyolojilidir. Nonallerjik astım; Bir alerjene karşı spesifik IgE varlığının gösterilemediği astım tip nonallerjik astım olarak isimlendirilir. Nonallerjik astım genellikle 40 yaş üstü kadın olgularda görülür. Ailede atopi veya astım öyküsü yoktur. Bu değerlendirmeler hastalarda gündüz ve gece yakınmalarının çokluğuna, semptom giderici ilaç kullanımı sıklığına ve solunum fonksiyon testlerine göre yapılır. Hastaların başlangıç şiddetine göre belirlenmesi, verilecek olan ilaç tedavisinin ve kontrol vizitelerinin sıklığına göre ayarlanması yapılır.

Astım Bronşit Tedavisi

Alerjik Astımın Tedavisi Nasıl Olur

Çevre düzenlenmesi; Alerjiyi kontrol etmenin en önemli tarafı, alerji olunan maddeden mümkün olduğunca uzak durmaktır. Yine çocuğa sigarasız bir ortam sağlamak ve kimyasalları yaşamından mutlaka olduğunca uzak tutmaktır.

İlaç tedavisi; Alerjik astımı olan çocuklarda ilk tedavi, hızlı etki eden sprey ilaçlarla atak geçirmeyecekleri hale getirilmesi ön görülür. Bu ilaçların çok düşük dozda, kana karışmayacak kortizon içermesidir. İlaçların başlanıp kesilme kararı alerji uzmanınca verilmelidir.

Reflü kontrolü; Astım, doğası gereği çocuklarda yüzde 80 mide başı gevşekliği ile seyreder. Mideden yukarı soluk borusuna ve akciğerlere kaçan mide asidi, astımı kötüleştirir. Bu nedenle reflüyü artırıcı kakaolu çikolata, kek ve benzeri gıdalardan kaçınmak gerekir.

Dilaltı aşı tedavisi; Bağışıklık sistemini, saptığı alerjik yoldan normal rotasına oturtabilecek tek tedavi yöntemi damla şeklindeki aşı tedavisidir. Damla aşı tedavisi, evde uygulanabilen, çok etkili ve güvenli bir yöntemdir. Haftada dört gün ekmeğe emdirilen alerjik madde dilaltına uygulanmaktadır.

Astım Bronşit Tedavisi;

Akciğerlerde bulunan hava boruları (Bronş) iltihaplanmasıyla oluşan koyu sıvı (Balgam) ile kaplanıp daraldığında astım belirtileri meydana gelir. Hava boruları daraldığı için nefes alma zorlaşır ve hışırtılı solunuma neden olur. Yeterli hava alınamadığı için nefes darlığı hissedilir, ciltte ve dudaklarda morarma meydana gelir. Astımda mikrop öldürücü olarak karaturp, balgam söktürücü ve kramp giderici olarak meyan kökü kullanılır. Bu uygulamalar rahatlama sağlar ve destek niteliğindedir. Esas tedavisi çörek otu ve sarımsağın birlikte kullanılmasıyla bağışıklık sistemini güçlendirir.

Astım Tedavisinde Kullanılan İlaçların İki Türü Vardır;

Her hastaların yakınmaları başladığı zaman hemen alınacak şikayet giderici rahatlatıcı ilaçlar, kısa ve uzun etkili bronkodilatörler. Hastaların çoğunda gerekli olan, yeni krizlerin gelmesini önleyen havayolları çeperlerindeki iltihabı tedavi eden koruyucu ilaçlar, anti-enflamatuarlar.

Astım Bronşit İlaç Tedavisi;

Doğrudan solunum yoluna uygulanan il]]> Kronik Bronşit https://www.bronsit.gen.tr/kronik-bronsit.html Thu, 29 Nov 2018 23:36:59 +0000 Kronik bronşit; diğer bronşit çeşitlerine göre daha uzun süreli gerçekleşen ve ilaçla tedavi konusunda en çok zorlanılan bronşit çeşididir. İlaçla tedavi yönteminin kronik bronşit üzerinde başarılı olamamasının başlıca sebe

Kronik bronşitin sebeplerini, belirtilerini, vs. yönlerini tam olarak incelemeden ve diğer bronşitlerle karşılaştırmadan önce genel hatlarıyla bronşitin tanımını, sebeplerini, belirtilerini ve tedavilerini incelemek faydalı olacaktır. 

Bronşit nedir
Tek cümleyle anlatılacak olursa bronşit; akciğerlere tutunmuş olan bronşlarda çeşitli sebeplerden dolayı kapılan enfeksiyonların yarattığı iltihaplanmalar sonucu, solunum yollarında meydana gelen aksaklıklardır. Bronşlar; solunum sisteminde önemli bir iletim görevi üstlendikleri için, kaptıkları en ufak bir enfeksiyon, direkt olarak solunum mekanizmasına zarar vermektedir. 

Bronşlar ve solunum sistemi
Solunum sisteminin dışarıya açılan elemanları burun ve ağızdır. Burun veya ağız aracılığıyla dışarıdan alınan Oksijence zengin hava; gırtlaktan geçerek soluk borusuna iletilir. Bu aşamada soluk eğer burundan alınmışsa, burun kılları sayesinde geçiş sırasında belirli bir oranda yabancı maddelerden arınacaktır. Ağızdan solunmuşsa hava, herhangi bir arıtım işlemi olmadan dışarıdaki haliyle soluk borusuna gidecektir. Soluk borusuna iletilen hava burada yoluna devam eder. Soluk borusunda da burun kıllarına benzer şekilde tüye benzeyen, sil denilen yapılar vardır ve bu yapılar da belirli bir oranda alınan havayı temizlemektedir. Tüm bunlar; insan vücudunun dış tehditlere karşı geliştirdiği ustaca adaptasyonlardır. Soluk borusunda yolunu bitiren hava; burada iki adet bronşa dağılır. Yani bronşlar; akciğerler ile soluk borusunu birbirine bağlayan ve aradaki gaz alışverişini sağlayan stratejik yapılardır. Bronşların akciğerde bulunan uçları, akciğer içerisinde birçok dallanmalara ayrılarak bronşçukları oluştururlar. Bronşçukların uçlarında ise alveol denen hava kesecikleri bulunur. Bu hava keseciklerinde vücudun ihtiyacı olan gaz alışverişi gerçekleşir. Yani; dışarıdan alınan Oksijen ile vücutta biriken Karbondioksit değiştirilir. Oksijen dolaşım sistemine katılırken, Karbondioksit de soluk verme olayı ile dışarı atılır.

Kronik Bronşit
Görüldüğü gibi; bronşlar dışarıdan gelen Oksijenin dengeli ve sağlıklı bir şekilde dağıtılması ve Karbondioksitin de aynı şekilde atılması konusunda önemli role sahiptir. Bu sorumluluğu üstlenmiş bir yapıda meydana gelecek enfeksiyonun, tüm solunum mekanizmasını nasıl etkileyeceğini anlamak için de solunum şemasına şöyle bir bakmak yeterlidir.

Bronşitin sebepleri nelerdir
En temel iki kategoriye ayrılacak olursa bronşit sebepleri; kalıtımsal ve çevresel olmak üzere iki adettir.

Kalıtımsal sebepler: Çevreden kapılan enfeksiyonlardan çok, aktarılan genler aracılığıyla edinilmiş olan zaıyf bağışıklık, hassas solunum sistemi gibi özellikler dolayısıyla ortaya çıkan sebeplerdir. Yani; kişinin bronşları zaten enfeksiyon kapmaya müsait olduğu için, dışarıdan gelebilecek herhangi bir tehditten çok kolay etkilenebilmektedir. Kronik bronşit; genellikle kalıtımsal sebeplerden kaynaklanır. 

Çevresel sebepler: Dışarıdan gelebilecek her türlü tehdit çevresel sebeplere dahil edilebilir. Örneğin; çok şiddetli geçirilen bir soğuk algınlığı, kuru ve rutubetli ortamda uzun süre bulunmak, bronşlara zarar verebilecek kimyevi maddeleri fazla solumak, vs. sebepler, çevresel sebeplerdir. Kalıtımsal sebepler kronik bronşite sebep olurken, çevresel sebepler daha çok akut bronşite s]]> Kronik Bronşit Belirtileri https://www.bronsit.gen.tr/kronik-bronsit-belirtileri.html Fri, 30 Nov 2018 08:21:11 +0000 Kronik bronşit belirtileri farklı şekillerde kendini gösterebilmektedir. Bu yazımızda kronik bronşit ve belirtilerini sizlere detaylı bir şekilde anlatacağız. Öncelikle kronik bronşitin yavaş yavaş ilerleyen ve sonunda solunum y Kronik bronşit belirtileri farklı şekillerde kendini gösterebilmektedir. Bu yazımızda kronik bronşit ve belirtilerini sizlere detaylı bir şekilde anlatacağız. Öncelikle kronik bronşitin yavaş yavaş ilerleyen ve sonunda solunum yetmezliğine kadar ilerleyen bir hastalık olduğunu belirtelim. Kronik bronşit akciğerde yer alan bronşların kalıcı olarak iltihaplanmasından dolayı meydana gelmektedir. Genel olarak hava kirliliğinin yoğun olduğu bölgelerde yaşayan kişilerde ve sigara içen insanlarda görülen bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. Kronik bronşit akut bronşitin ilerlemesi nedeniyle oluşan virüs ve bakterilerden dolayı gelişen bir hastalıktır. Hastalığın seyri ve tedavisinde belirtileri önemlidir. 

Kronik bronşit belirtileri şunlardır;
 • Kronik bronşitin en önemli belirtisi kuru ya da balgam öksürüğün görülmesidir.
 • Akut bronşite göre daha hafif görülen ateş vardır.
 • Nefes darlığı da görülen belirtiler arasında yer alır.
 • Hasta güç harcamakta zorlanır.
Kronik bronşit belirtileri hastada ardışık iki yıl ve her yılın en az üç ayında görülen öksürükle başlayabilmektedir. Bununla birlikte hastanın balgam çıkarması da yaygın belirtiler arasındadır. Hastanın vücut direncinin azalması ve kas hareketi gerektiren işleri yaparken zorlanması sıkça rastlanan bir durumdur. Hastada yoğun bir şekilde nefes alma zorluğu yani solunum yetmezliği sorunu görülmektedir. Hasta dumanlı ortamda oldukça rahatsız olmakta ve temiz havaya ihtiyaç duymaktadır. Kronik bronşit hastaları kış aylarında nezle ve grip gibi enfeksiyonlara daha sık rastlamakta ve hastalıklarla birlikte hastanın öksürüğü ile balgamında da artış görülmektedir. Ayrıca hastanın çıkardığı balgam renkli bir şekildedir. Tüm bu belirtiler kronik bronşitin habercisi olmakla birlikte en kısa zamanda bir hekime başvurulup önlem alınması gerekmektedir. 

Kronik Bronşit Belirtileri
Kronik Bronşit Nedenleri
Kronik bronşite neden olan faktörlerin başında sigara yer alır. Özellikle günde 20 sigara üzerinde içen kişilerde kronik bronşit belirtileri daha sık görülmektedir. Bir diğer neden ise hava kirliliğinden kaynaklanan nedenlerdir. Özellikle dumanlı havalarda kronik bronşit daha da ilerleme göstermektedir. Bu nedenlerin dışında kronik bronşite yol açan etmenler kirli ve tozlu hava, nemli ortamlar, kötü hava koşulları ve solunum yollarından kaynaklanan rahatsızlıklar olmaktadır.

Kronik Bronşit Tedavisi
Kronik bronşit belirtileri fark edildiği anda hemen bir hekim kontrolünden geçilmesi gerekiyor. Doktorun uygun gördüğü tetkikler yapılarak hastalığın tanısı konulmalı ve önerilen antibiyotikler ile tedaviye başlanmalıdır. Ayrıca hastaya balgam söktürücü ve yumuşatıcı ilaçlar da doktor tarafından önerilir. Kronik bronşitte baş düşman olarak görülen sigara da mutlaka bırakılmalı ve dumanlı ortamlardan da uzak durulmalıdır. Bu hastalıkta hasta sigara kullanıyorsa mutlaka bırakmalıdır. Çünkü birçok hastada sigarayı bıraktıktan sonra uykusunda ve faaliyetlerinde düzelme görülmüştür. Özellikle kirli havayı solumaktan kaçınmalı ve temiz havaya bol bol ihtiyaç duyulmalıdır. Kronik bronşit hastalarının kirli hava bulunduran ortamlardan uzak durması hastalığın seyri açısından oldukça önem taşımaktadır. Kronik bronşit hastalarının özellikle kış aylarında nemli ve yumuşak havası bulunan bölgelerde yaşaması tavsiye edilir. Hastanın çalışma ortamı tozlu ve kirli ise bu ortamdan da uzaklaşması tavsiye edilir. 
]]>
Bronşite Ne İyi Gelir https://www.bronsit.gen.tr/bronsite-ne-iyi-gelir.html Sat, 01 Dec 2018 07:08:32 +0000 Bronşite Ne İyi Gelir, bronşit akciğer içinde yer alan hava kanallarının iltihaplanması sonucu meydana gelen bir rahatsızlıktır. Bu hastalık yaklaşık olarak en az 3-4 gün veya 1 aya yakın bir zaman içinde seyred Bronşite Ne İyi Gelir, bronşit akciğer içinde yer alan hava kanallarının iltihaplanması sonucu meydana gelen bir rahatsızlıktır. Bu hastalık yaklaşık olarak en az 3-4 gün veya 1 aya yakın bir zaman içinde seyredebilir. Bronşit, rahatsızlığı kuru öksürük şeklinde veya balgamlı öksürük şeklinde kendini belli edebilir. Bronşit rahatsızlığın öksürük dışında da değişik belirtileri mevcuttur. Bu belirtilerin en önemlileri arasında akciğerlerde mukus oluşması, ateş, boğaz ağrısı ve yorgunluklar meydana gelebilmektedir. Bronşit tedavisinde istirahat etmek ve dinlenmenin oldukça büyük önemi vardır. Rahatsız olan kişilerin kendileri için iyi bir istirahat tablosu çizerek ve tükettikleri gıdalara dikkat ederek bronşit rahatsızlığını kolaylıkla yenebilirler. Ancak alınan tün önlemlere rağmen öksürükler ataklar halinde daha da fazlalaşarak şiddetleniyorsa, göğüs ağrıları varsa kesinlikle bir uzman hekime başvurmanızda yarar vardır. Ayrıca bronşit hastalığının kronik ve akut olarak seyreden iki çeşidi vardır.

Kronik Bronşit: Sürekli olarak uzun zamandan beri süregelen öksürük ve oldukça fazla balgam çıkartmak sonucunda ortaya çıkar.

Akut Bronşit: Üst solunum kanallarından bronşlara kadar varan hava kanallarının birden bire iltihaplanmasıdır. Bu rahatsızlığın meydana gelmesinin nedenleri arasında bir virüs veya bakteriler olabilir. Bu hastalık en fazla kış aylarında geçirilen soğuk algınlığı ve üşütme gibi rahatsızlıkların sonrasında meydana gelebilmektedir. Bronşit rahatsızlığında doktor tedavisinin yanı sıra evde uygulanacak doğal tedavi şekilleri de vardır. Bu tedavi şekillerinin birkaçına birlikte göz atalım.

Bronşit Rahatsızlığına İyi Gelen Doğal Yöntemler:

Buhar: Genellikle kış aylarında kapalı mekanlarda kullanılan ısıtma şekilleri ortamın havasını kurutması sonucu genellikle boğaz ağrısının yanı sıra öksürüğü de oldukça fazlalaştırır. Sıcak ve nemli ortamlar bronşit nedeni ile oluşan öksürüğü yumuşatmasının yanı sırada hafifletmiş olur. Buhar sağlamak için odanızda bulunan peteklerin üzerine bir bardak içinde kaynamış su koyabilirsiniz. Ayrıca bulunduğunuz odayı buhar makinası yardımıyla da sürekli nemli tutabilirsiniz. Bunların yanı sıra yapılacak sıcak banyoda tıkalı olan burnu açarken akciğerlerde tutulan mukusunda çözülerek öksürük yolu ile dışarıya atılır.

Bronşite Ne İyi Gelir

C Vitamini: Antioksidan zengini olduğundan dolayı bronşit rahatsızlığını kısa sürede ve çabucak atlatmanızı kolaylaştırır. C vitamini en fazla limon, portakal, kivi, kırmızı biber, brokoli, maydanoz ve yaprağının rengi koyu olan sebzeleri rahatsızlığınız boyunca bol miktarlarda tüketebilirsiniz. Ayrıca bir sağlık kuruluşuna başvurarak C vitamini desteği alabilirsiniz.

Zencefil: Özellikle Gastrointtestinal rahatsızlıklarda yani hazımsızlık, mide ağrısı, ve ishal gibi hastalıklara iyi gelir. Ayrıca zencefilin iltihap önleyici özelliği sayesinde akut bronşit rahatsızlığının tedavisi için kullanıla bilir.

Nane: Bronşit tedavisinde tek başına etki sağlayamaz. Ancak  rahatsızlık nedeniyle meydana gelen olumsuzlukların belirtilerini en aza indirmek için kullanılır. Nanenin içeriğinde bulunan mentol akciğerlerde toplanan mukusun çözülmesine yardımcı olarak öksürükle birlikte vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Rezene: Bronşit nedeni ile oluşan öksürüğü rahatlatmak için kullanılır. Ayrıca değişik pek çok rahatsızlıkta ve ayurvedik tıpta kullanılır. Ayurveda uzmanları tarafından akut öksürük ve kronik öksürüğün iyileşmesi için rezeneyle hazırlanan şurup veya çay formüllerini tüketmeyi öneriyorlar.

Mantar: Reishi ve maitake shitake mantarları dokularda meydana gelen tahribatı en aza indirip akciğerlerin iyileşmesine yardımcı olur. Bu çeşit mantarlar vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek viral özellikte]]> Çocuklarda Bronşit Belirtileri https://www.bronsit.gen.tr/cocuklarda-bronsit-belirtileri.html Sat, 01 Dec 2018 08:29:31 +0000 Çocuklarda Bronşit Belirtileri, Hastalığın belirtisi öksürük ve öksürük sonrası gelen balgamdır. Şiddetli ve inatçı bir öksürüğü vardır. Öksürükle birlikte, iltihabın neden olduğu ağrı, göğüs bölge Çocuklarda Bronşit Belirtileri, Hastalığın belirtisi öksürük ve öksürük sonrası gelen balgamdır. Şiddetli ve inatçı bir öksürüğü vardır. Öksürükle birlikte, iltihabın neden olduğu ağrı, göğüs bölgesinde daha şiddetli bir şekilde hissedilir. Bu öksürük, hastalığın bulaşmasına da neden olmaktadır. Havadan, hastalığın bulaşması gerçekleşmektedir. Akciğerlerdeki en ufak hava yollarının (bronşlar) daralması sonucu gelişir. Bu daralma respiratory syncytial virüs RSV gibi bir virüsün neden olduğu enflamasyona bağlıdır. RSV, genelde kışın oluşan salgınlara neden olur. Bronşit bronşlarda meydana gelen iltihaplanma durumudur. Özellikle 4 yaşın altındaki çocuklar bu konuda hassastır. RSV, süt çocuklarında bronşit, 2 yaşın üstündeki çocuklar ve erişkinlerde ise sadece üst solunum yolu enfeksiyonu şeklinde seyreder. Virüs, hastalarında burun akıntılarında görülür. 1 metreden yakın mesafede öksürme ve hapşırmayla yada göze, buruna değdirdiği elleriyle bulaştırır. İnsanlar bu virüse karşı, kalıcı bağışıklık geliştirmiştir. Balgam ise hastalık ilerledikçe, daha da fazlalaşır. Ayrıca hafif ateş, titreme, boğaz ve kaslarda ağrılarda hastalığın diğer belirtilerindendir.

Çocuklarda Bronşit Belirtileri Ve Türleri;

Genelde önce ateş ve burun akıntısı, sonra solunum zorluğu ve öksürükle başlar. Bronşit olan çocukların ortalama yaşı; 6 aydır. 2 yaşın üstünde görülmez. Çocuklarda bronşit akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır. Genelinde sonbahar ve kış mevsimlerinde kendini gösteren akut bronşit, bulaşıcı hastalıklarla görülmektedir. İltihaplanmaya tifo, kızamık, boğmaca virüslerinin bronşlara yayılmasına neden olabilir. Boğazda yanma, ağrı ve ses kısılması, ateş, öksürük ve vücutta kırgınlık olarak kendini gösterir. İlk olarak kuru şekilde görülen öksürük hastalığın ilerlemesiyle balgamlı öksürüğe dönüşür. Çocuk da böylece soğuk almıştır ve öksürükler vardır. Çocuğun ateşinde yükselme görülür. Ateşi iyice yükselmişse örneğin, 39 dereceye yaklaşmış bir ateşte hemen doktora göstermek gerekir. Ayrıca balgam oluşumu da vardır. Burnu tıkanır, mide bulantısı ile kusma durumları da belirir. Ve üşütmenin etkisiyle karın ağrısı ve daha sık nefes alıp verir. Daha da ileri durumlarda çocuğun soluk vermesinde zorluklar görülür.

Çocuklarda Bronşit Belirtileri

Çocuklarda Bronşit İçin Evde Nasıl Müdahale Edilmelidir

Şayet çocuğunuz bronşit olduysa özellikle gece vakti balgam oluşması onun için oldukça rahatsızlık verici olmasıdır. Balgamını çıkarmasına yardımcı olmak ve öksürmesini sağlamaktır. Öksürürken biraz yere doğru eğilmesi ve sırtına hafif hafif vurmanız faydalı olacaktır.

Çocuğunuzda ateş görüldüğünde bol su içmesini sağlamaktır. Başka sıvılardan da verilebilir. Hekimi arayarak ateş düşürücü bir ilaç önerisi istenebilir.

Çocuğunuzun dinlenmesini sağlayın. Dışarıya asla çıkarmayın. Oda sıcaklığı normal bir sıcaklıkta olmalıdır. Fakat çok sıcak tutulmaz.

Bronşit olan çocuğunuzun yanında kesinlikle sigara içilmez ve sigara içilmesine de izin verilmez. Sigara durumunu daha da yükseltir.

Çocuğunuzda bronşit öncesi soğuk algınlığı belirtileri olduysa çocuğunuza iyi bir bakım uygulamak gerekir. Soğuk algınlığını takiben bronşit oluşmasıdır

]]>
Bebeklerde Bronşit Belirtileri https://www.bronsit.gen.tr/bebeklerde-bronsit-belirtileri.html Sun, 02 Dec 2018 05:24:24 +0000 Bebeklerde Bronşit Belirtileri, Bebeklerin kemik, kas ve sinir sistemleri yeterli olgunluğa ulaşmadığından dolayı vücut dirençleri daha büyük yaşlardaki çocuklara göre daha düşük olmaktadır. Vücudundaki koruyucu Bebeklerde Bronşit Belirtileri, Bebeklerin kemik, kas ve sinir sistemleri yeterli olgunluğa ulaşmadığından dolayı vücut dirençleri daha büyük yaşlardaki çocuklara göre daha düşük olmaktadır. Vücudundaki koruyucu maddelerin azlığı da, ağır kış şartlarında hastalanma risklerini önemli ölçüde arttırmaktadır. Bebeklerde bronşit şayet ilk defa yaşanıyorsa genelde virüslerin tetiklediği gelip geçici bir durum olarak tanımlanabilir. Bu durumun öksürük, hırıltı, nefes darlığı, şeklinde hastalığın büyük oranda nedeni virüslerdir. RSV virüsü bu hastalığın %50'sinin nedeni olarak neticelenmektedir. Bu virüslerin kış aylarında en çok aktivite kazandığı için bronşitte en çok kış aylarında görülme sağlamıştır. Genellikle soğuk aylarda meydana gelen bu virüslerin aktivasyonu ve yaşam süreleri uzama sağlamaktadır.

Bronşit ciğerleri, etkileyen bir sağlık sorunudur. Solunumda hırıltı duyulmasına neden olur. Bronşite yakalanan bebeklerde nefes alıp verirken hırıltı sesi duyulur. Bronşit rahatsızlığı 2 aylık ve daha küçük bebeklerde, solunum durması, morarma, soluk alma sayısının dakikada 60 defanın üzerine çıkması, kandaki karbondioksit ve oksijen oranının düşmesi ile birlikte hastaneye yatırılma gerektirecek durumdur. Bebeklerde görülen bronşit ilk olarak öksürük, burun akıntısı ve hapşırık gibi soğuk algınlığına benzeyen belirtilerle gösterir. İştah azlığı, yüksek ateş ile devam eden bebeklerin bronşit belirtileri sonradan ağırlaşan öksürük ve sürekli hırıltılı nefese almaya yerini bırakır. Şayet bu hırıltılı nöbetlerde bebek çok küçük ise bronşların tamamen tıkanması, vücudun oksijensiz kalmış ve nefes darlığında ağırlaşmış belirtiler husule gelir.

Bebeklerde Bronşit Belirtileri

Bebeklerde Bronşit Başlangıcı Belirtileri;

 • Ateş görülebilir
 • Öksürük
 • Zamanla balgamlı öksürük
 • Hırıltı ve zor nefes alma
 • Soluk verirken güçlük
 • Göğüs kafesinde çekilme

Bebekleri Soğuktan Koruma Önlemleri;

Ağır kış şartları anne ve babaların önlemlerinin alınması, bebeklerini bu hastalıklardan korumak için yeterli olması açısından, oda sıcaklığının 25-25 C civarında tutulması gerekmektedir. "Nezle ve grip olan yetişkinlerin bebeklere yaklaşmaları engellenmelidir. Gribe anne yakalanmışsa bebeğine maske ile yaklaşmalı ve ağzını bir örtü ile örterek emzirmelidir. Kuru havadan ziyade nemli havalar bebeklerin nefes almalarını kolaylaştıracağından kalorifer yada sobanın üzerinde devamlı su dolu kap bulundurulması ve buğulu ilaçlar hazırlayarak kullanım reçetesine göre uygulanabilir." Bebekler (ilk 28 gün) öksürdüğünde yada ateşi çıktığında fazla beklemeden bir sağlık kuruluşuna gitmekte yarar vardır. Nezle, grip gibi basit üst solunum yolu enfeksiyonlarında tuzlu su (Kaynatılmış soğutulmuş bir bardak suya çay kaşığının ucu ile toz konarak yapılabilir) hazırlanarak bebeğin burnuna damlatılması da kışın yapılacak basit işlemlerden önlemler almaktır. 

]]>
Bebeklerde Bronşit https://www.bronsit.gen.tr/bebeklerde-bronsit.html Mon, 03 Dec 2018 04:29:37 +0000 Bebeklerde bronşit, bebeklerde 0-2 yaş arasında en fazla rastlanan rahatsızlıklardan biri bronşittir. Genellikle sonbahar ve kış aylarında bronşite yakalanan bebeklerin ciğerlerinde olan hava kanalları tam olarak geli Bebeklerde bronşit, bebeklerde 0-2 yaş arasında en fazla rastlanan rahatsızlıklardan biri bronşittir. Genellikle sonbahar ve kış aylarında bronşite yakalanan bebeklerin ciğerlerinde olan hava kanalları tam olarak gelişmemiş olduğundan daha kolay iltihaplanır. Bronşit ciğerlerde olan büyük hava yollarındaki bronşların iltihaplanmasıdır. Viral enfeksiyonlar nedeniyle ciğerlerdeki hava yolları şişer ve mukus meydana gelir. Bağışıklık sistemleri tam olarak gelişmemiş olan bebeklerin bronşit olması hayati tehlike taşıyan bir durumdur. Burada anne ve babalara düşen görev çocuklarını soğuk hava şartlarından, kirli ortamlardan korumak ve bağışıklık sistemlerini güçlendirmek olmalıdır.

Bebeklerde bronşit belirtileri

Hava yollarında biriken mukus, havanın akciğerlerdeki akışını zorlaştırır. RSV (Respiratuar Sinsityal Virüs) nin neden olduğu rahatsızlığa, ani ısı değişimleri, nem, soğuk, ev tozları, kirli hava, polenler ve çiçek tozları da tetikleyici olabilir. Öksürük, soğuk algınlığı, burun akması, hapşırma, iştahsızlık ve ateş gibi belirtilerle kendini gösteren rahatsızlık son derece tehlikeli sonuçlara neden olabilir. Hafif rahatsızlıklarda oluşan bu belirtiler 3-5 günde etkisini kaybedebilir. Ancak bazı durumlarda 2 günde öksürüğün ağırlaştığı ve nefeste hırıltı geliştiği izlenebilir. İki aylıktan daha küçük olan bebeklerde solunum zorluğu olması nedeniyle ağız çevresinde ve tırnak çevresinde morarma oluşabilir. Bu durumda bebeklerin acil olarak hastaneye götürülmesi gerekir. Rahatsızlık orta derecede seyrediyorsa, bebeğin susuz kalmasının önlenmesi gerekir. Bol miktarda sıvı almalarını sağlayarak, rahatlamalarına katkı sağlamalısınız.

Bebeklerde Bronşit

Bebekleri bronşitten korumak için alınabilecek önlemler nedir

 • Bebeklerin rüzgardan korunması gerekir. Özellikle terli olduklarında çok çabuk üşütebilirler.
 • Sonbahardaki ani hava değişimleri nedeniyle kış, bahar ve yaz giysileri her zaman bir arada olmalıdır. Giyimlerine dikkat edilmelidir. Her zaman iki kat giyinmeleri sağlanmalı ve gerektiği ortamlarda fazla giysiler çıkarılmalıdır. Ebeveynler her zaman yanlarında koton hırka, ince battaniye bulundurmalıdır.
 • Mevsimlerde yaygın olan üst solunum hastalıklarından korunmaları gerekir. Soğuk havanın vücut dirençlerini düşürmesi nedeniyle, bulaşıcı hastalıklara daha fazla yakalanabilirler.
 • Bebekler ek gıdalar alıyorsa taze sebze ve meyve yemelerine dikkat edilmelidir. Bağışıklık sistemlerini güçlendirecek besinler tercih edilmelidir. Kansızlık oluşumunun bağışıklık sistemini zayıflatacağından, besinlerin seçimine önem verilmelidir. Özellikle B ve C vitamini içeren gıdalar beslenme listesine alınmalıdır. Anne sütü ile beslenen bebeklerde emzirme ihmal edilmemelidir.
 • Bebeklerin bulundukları ortamlar sıkça havalandırılmalıdır. Evin temizliğinde çamaşır suyu kullanılmalıdır. Bu sayede mikroplar açısından önlem alınmış olur. Anne ve babaların kendi el temizliklerine dikkat etmesi gerekir.
 • Bebekler düzenli olarak aşılanmalıdır. Özellikle salgın grip gibi hastalıklarda grip aşısı gibi koruyucu aşılar yaptırılmalıdır.
 • Hijyene önem vermelisiniz. Bebekleri öperek sevmekten uzak durmalısınız.

Bebeklerde bronşit nasıl tedavi edilir

Bebeklerde doktorun uygun göreceği antibiyotik tedavisi bronşiti geçirmek için uygundur. Doktor önermedikçe öksürük şurubu kullanılmamalıdır. Çünkü bebeklerin balgamı çıkarması gerekir. Tedavi sırasında bebeklerin üşümemesine dikkat edilmeli, bulundukları odanın nemlendirilmesine dikkat edilmelidir. Ayrıca odada sigara içilmemesi ve temiz tutulması gerekir. Hastalığa gereken önem verilmezse daha ağır enfeksiyonlara dönüşeceği unutulmamalıdır.

]]>
Bronşit Bitkisel Tedavi https://www.bronsit.gen.tr/bronsit-bitkisel-tedavi.html Mon, 03 Dec 2018 13:27:30 +0000 Bronşit bitkisel tedavi yöntemleri sayesinde bronşiti kolayca önleyebilir, hiçbir tedaviye gerek kalmadan da hastalığı atlatabilirsiniz. Bronşların virüslerden ve bakterilerden dolayı iltihaplanması sonucu oluşan bronşit hastal Bronşit bitkisel tedavi yöntemleri sayesinde bronşiti kolayca önleyebilir, hiçbir tedaviye gerek kalmadan da hastalığı atlatabilirsiniz. Bronşların virüslerden ve bakterilerden dolayı iltihaplanması sonucu oluşan bronşit hastalığı için birçok bitkisel tedavi yöntemi bulunmaktadır.

Bronşit hastalığı için doktorlar birçok ilaç önermektedir bunun yanı sıra sizde evinizde kolayca hazırlayabileceğiniz bitkisel kürler sayesinde bu hastalığı hızlı bir şekilde atlatabilirsiniz. Bronşite yakalandığınızda bolca sıvı tüketmeniz ve dinlenmeniz hastalığın seyri açısından büyük önem taşımaktadır. Bronşit tedavi sürecinde sigara içmekten de mutlaka uzak durmanız gerekiyor. 

Bronşit Bitkisel Tedavi
Bronşite İyi Gelen Bitkiler
 • Okaliptüs: Okaliptüs oldukça etkili bir balgam söktürücüdür. Okaliptüs buharı öksürüğe çok iyi geldiği gibi balgam söktürücü özelliği de bu hastalık için oldukça faydalıdır. Okaliptüs ağız yoluyla alınabileceği gibi, bitki çayı da hazırlanarak içilebilir. Okaliptüsün antiseptik etkisi bu hastalık için fayda sağlar ve boğazı da ferahlatır.
 • Sarımsak: Bronşit bitkisel tedavi yollarından birisi de bolca sarımsak yemektir. Çünkü sarımsak bronşite de iyi gelen antiviral ve anti bakteriyel kimyasallar içermektedir. Bronşite karşı bolca sarımsak yemenizde fayda vardır.
 • Duvar sarmaşığı yaprağı: Duvar sarmaşığı yaprağını taze ya da kurutulmuş olarak kullanabilirsiniz. Fakat fazlasının ishal, bulantı ve kusmaya neden olduğunu da önemle belirtelim.
 • Isırgan Otu: Isırgan da bronşite karşı fayda sağlayan en önemli bitkilerden birisidir. Isırgan kökü ya da suyunu bal ve şekerle karıştırıp tüketilmesi bronşite olduğu gibi astıma da çok faydalıdır. Yaprakları da çay yapılıp içildiğinde bronşite karşı en iyi çözüm yollarından biridir.
 • Ayrık otu: Ayrık otu bronşit bitkisel tedavi yöntemlerinden biridir. Uzun yıllardan beri solunum yolu ile ilgili rahatsızlıklarda ve enfeksiyonlarda kullanılan bir bitkidir. Ayrıca içerdiği E vitamini nedeniyle de solunum yolları iltihaplarına da çok iyi geldiği bilinmektedir.
 • Karaturp kökü: Bronşit tedavisinde karaturp kökünden taze hazırlanmış suyu kullanılmaktadır. Karaturp önce soyularak doğranır ya da rendelenir ve suyu çıkarılarak içilir. Günde 1 fincan içilmesi yeterli olacaktır. Çünkü oldukça keskin bir tadı bulunmaktadır. Suyunu sıkarak birkaç saat buzdolabında bekletip ardından içine şeker de karıştırarak içebilirsiniz.
 • Su teresi otu: Kuru su teresi otunun üzerine 1 bardak kaynar su dökerek içmeniz bronşite karşı oldukça faydalıdır. 2 gr kuru su teresi otu ile 1 bardak suyu demleyip bir süre bekletip içebilirsiniz. Yemeklerden sonra birer bardak içmeniz fayda sağlayıcıdır. 
 • Ihlamur çiçeği: Bronşit tedavisinde kullanılan ve balgam çıkarılmasına fayda sağlayan bitkilerden birisi de ıhlamur çiçeğidir. 1 tatlı kaşığı ıhlamur çiçeği 1 bardak kaynar suda demlenerek biraz bekledikten sonra içilir. Günde birkaç kez içebileceğiniz bu kür sayesinde balgam çıkarmayı kolaylaştırabilirsiniz.
 • Rezene: Aynı şekilde bir tatlı kaşığı rezenenin üzerine bir bardak kaynar su dökerek 15 dakika kadar demlenmesini bekledikten sonra kürü içebilirsiniz. Günde birkaç kez içebileceğiniz rezene çayı sayesinde balgamlı öksürüğe fayda sağlayabilirsiniz. 
 • Soğan: Bronşite karşı fayda bulabileceğiniz bronşit bitkisel tedavi yöntemlerinden birisi de kuru soğandır. Kuru soğanı kabuklarıyla birlikte kaynatarak suyunu içebilirsiniz. 
 • Melisa otu: Melisa otu, oğul otu ve balı karıştırarak macun haline getirip bronşite karşı tüketebilirsiniz. Hazırlayacağınız kür bronşitte nefes darlığı çeken hastalar için oldukça rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. 
 • İngiliz muzu: İngiliz muzu kurutulmuş olarak 1 tatlı kaşığını kaynar suya katarak demleyin ve soğuyana kadar bekledikten sonra içi]]> Astım Bronşit Belirtileri https://www.bronsit.gen.tr/astim-bronsit-belirtileri.html Tue, 04 Dec 2018 08:25:48 +0000 Astım Bronşit Belirtileri, Astım kesin sebebi belli değildir. Kabul gören görüşe göre doğuştan soluk boruları duyarlı olan bireylerde çevresel koşulların etkisi ile astım oluşmaktadır. Astım be bronşit birbiri Astım Bronşit Belirtileri, Astım kesin sebebi belli değildir. Kabul gören görüşe göre doğuştan soluk boruları duyarlı olan bireylerde çevresel koşulların etkisi ile astım oluşmaktadır. Astım be bronşit birbirine çok benzeyen iki hastalıktır. Astım ciddi rahatsızlık taşımayan fakat süründüren bir hastalık olduğu için hastanın gözünü korkutur ama ciddi rahatsızlık taşımaz. Bu ikisi birbirine benzeyen ve birbiriyle karıştırılan hastalıklardır. Bronşit denilirse çoğu hasta sevinir, yalnız astım dendiğinde pek çok hasta karamsarlığa kapanır. Astım, tamamen geçmez sözü doğrudur, çünkü astım genetik yani kalıtsal bir özelliktir ve bugünkü tedaviler astım belirtilerini ortadan kaldırabilse de, astımın geçmesi mümkün değildir. Astım bronşit denilen akciğer içine girince bu borudan küçük küçük borucuklar çıkarak akciğerin derinliklerine doğru yayılır. Bu küçük borucukların ucunda ise kan damarları vardır. Havadan alınan oksijen ile buradan kana geçer, kandan gelen karbondioksit ise bu küçük borucuklara geçer ve saydığımız yolu takip ederek ağız ve burundan dışarı atılır. Bronş asthması bu saydığımız borucukların daralması ile oluşan bir hastalıktır. Hastalık krizler şeklinde oluşur. Krizler genellikle bir tetikleyici faktörle başlar. Toz, duman, koku gibi birtakım nedenler astım krizini başlatabilir.

  Astımın Temel Gerçeği Ve Belirtileri;

  Belirli aralıklarla şiddetli nöbetler halinde öksürük, balgam çıkarma ve nefes darlığı ile kendini gösteren bir çeşit alerjik hastalıktır. Astımlı hastalarda solunum yolları aşırı derecede hassastır ve ileri derecede daralma gösterir. Astım krizi esnasında akciğerlerde kanın oksijenlenmesi ve karbondioksitin dışarı atılması yavaşlar ve hastada morarma başlar. Krizde ki, bir hastanın solunum yapabilmesi için büyük çaba sarf eder, hırıltılı bir solunum oluşur. Nöbet haricinde hasta tamamen normaldir. Genellikle geceleri kesilmeyen öksürükler ve daha çok ilerleyen öksürük nöbetleri var olmaktadır. Hastada astımdan dolayı nefes alırken göğsünün çevresinde müthiş bir daralma hissetmek ve hiç nefes alamadığını düşünmek özellikle nefes vermede oldukça güçlük çekmek gibi sebepleri vardır. Astım kişide mevcut olan ve sinsi bir hastalık şeklidir.

  Astım Bronşit Belirtileri

  Astım Kontrol Altında Olmadığı Zaman Yaşanan Belirtileri;

  • Göğüs de darlık, çoğu hastalar klasik semptomları yaşar.
  • Ötme sesi, nefes verirken çıkan ıslığa benzer ses.
  • Öksürük, bir türlü kesilmeyen ve geceleri başlayan bir öksürük
  • Nefes darlığı, hiç nefes alamıyormuş gibi bir his. 

  Astım Bronşit Belirtileri Nelerdir

  • En önemli belirtisi nefes darlığıdır.
  • Daha çok nefes verme sırasında güçlük çekilir.
  • Kuru ve inatçı bir öksürük vardır.
  • Düz yatamayarak oturmayı tercih eder.
  • Yapışkan saydam bir balgam çıkaran hasta, bundan sonra rahatlar.
  • Solunum sesi hışırtılı hırıltılı çıkar. Kriz çok ağır olursa hastada morarmalar görülür.
  • Astım nöbeti daha şiddetlenirse hasta, huzursuzluk, şuur kaybı ve panik içine girer.
  • Hasta oturduğu yerde yada kurbağa gibi yattığı zaman daha kolay nefes verir.

  Astım Bronşit Hastalığına Sebep Olan Faktörler Ve Nelere Dikkat Edilmelidir

  • Sigara kullanmak
  • Kumaş ve halılarda yaşayan toz böcekleri
  • Evde beslenen her cins hayvanlar
  • Evde meydana gelen küfler

  Genellikle sigara akciğere zarar verdiği için astım bronşiti tetiklemektedir. Sürekli aynı ortamda yaşanması özellikle halılarda ve giyilen kumaşların üzerinde bulunan toz böcekleri yatak ve yastık üzerinde daha fazla bulunurlar ve üzerine örtü sererek korunmalıdır.

  ]]>
  Bebeklerde Bronşit Nasıl Geçer https://www.bronsit.gen.tr/bebeklerde-bronsit-nasil-gecer.html Wed, 05 Dec 2018 05:07:58 +0000 Bebeklerde Bronşit Nasıl Geçer, Bronşit akciğerde soluk alma hava yollarının iltihaplanması, broşiolit ise yine akciğerde bronşiol adı verilen küçük hava keseciklerinin iltihaplanmasıdır. Bu bronş kanallarının Bebeklerde Bronşit Nasıl Geçer, Bronşit akciğerde soluk alma hava yollarının iltihaplanması, broşiolit ise yine akciğerde bronşiol adı verilen küçük hava keseciklerinin iltihaplanmasıdır. Bu bronş kanallarının iç yüzeyleri zarlarla kaplı olup bu zarların iltihap kapması halinde bronşit adı verilen alt solunum yolu hastalığı oluşmaktadır. Şayet bebeğiniz üç aydan daha küçükse, onu soğuk algınlığından korumanın en iyi yolu bu rahatsızlığı taşıyanlardan uzak tutmak olacaktır. Bu, özellikle soğuk algınlığı virüsünün yoğun bir sirkülasyonda olduğu kış aylarındaki en doğru korunma yöntemidir. Yetişkin bir insanda yada büyük bir çocukta hafif geçen soğuk algınlıkları, bebeklerde çok daha ciddi bir şekilde yaşanabilir. Yani çocukların ve bebeklerin bağışıklık sistemi yetişkinler kadar güçlü olmadığı için bu yaş grubunda hastalık çok daha ağır seyretmektedir. Şayet bebeğiniz üst solunum yolları enfeksiyonuna yakalanmışsa, düzenli olarak doktora gitmenize gerek yoktur. Ancak bebeğiniz üç aylık veya daha küçük ise, hastalığın ilk belirtisinde hemen doktora haber vermek gerekir. Genç bir bebekte, belirtiler yanıltıcı olabilir ve geç müdahalede bronşit ve zatürre gibi ağır hastalıklara dönüştürebilir.

  Bebeklerde Bronşit Nasıl Geçer

  • Bebeğin bol sıvı almasını sağlayın.
  • Odasını havalandırın, asla odasında sigara içmeyin.
  • Terlemesine engel olun, terlemişse üstünü mutlaka değiştirin.
  • Balgamı için balgam giderici şuruplar verin.
  • Nefesinin açılması için odasında buhar makinesi kullanılabilir.

  Bebeklerde Bronşit Hastalığından Nasıl Korumalıdır

  Öksürük ilaçları, öksürük ve soğuk algınlığı için uygun preparatlar, doktor onayı olmadan kesinlikle 3 yaş altındaki çocuklara kullanılmamaktadır. Öksürük, alt solunum yollarının balgamdan temizlenmesini sağlayan koruyucu bir mekanizmadır ve genellikle öksürüğü önlemek için bir sebep yoktur. Şayet bebeğiniz burun tıkanıklığından dolayı beslenme sorunları yaşıyorsa, plastik bir burun aspiratörü ile burnu temizlenir. İlk önce aspiratörün kauçuk pompasını sıkın ve hafif bir şekilde aspiratörün kauçuk pompasını sıkın ve hafif bir şekilde aspiratörün ucunu burun deliklerinden birinin içine yapıştırılır ve sonra yavaşça pompa serbest bırakılır. Bu küçük miktarda emme, tıkanık olan burundaki sümüğü burundan çıkaracak, bebeğinizin tekrar nefes almasını ve beslenmesini sağlayacaktır. Bu teknik bebeğinizin ilk 6 ayında iş görecektir, fakat çocuğunuz büyüdükçe, sizin bu yöntemi kullanmanıza engel olmaya çalışacak ve işinizi zorlaştıracaktır.

  Bebeklerde Bronşit Nasıl Geçer

  Bebeklerde Bronşitin İlerlememesi İçin Alınabilecek Önlemler;

  • Bebeğinizin geçirdiği soğuk algınlığı, üşütme gibi rahatsızlıkların tedavisini geciktirmeden başlanması
  • Beslenmesine dikkat edilmeli, iyi bir beslenme hastalığı hafif seyrettirecektir.
  • Anne sütü içen bebekler bronşiti daha hafif atlatmaktadırlar.
  • Mikropların bebeğinize bulaşmaması konusunda hassas olmak, salgın durumlarda bebeğinizi dışarı çıkarmamak
  • Yattığı odanın temizliğine dikkat etmek, tozlu ve dumanlı olması bronşiti artıran bir nedendir.

  Bebeklerde Bronşit Tedavisi Ve Bronşit İçin Şifalı Bitkiler;

  Bir tutam hatmi çiçeği kaynamakta olan süte atılır. Beş on dakika kısık ateşte kaynatılır. Süzüldükten sonra bal ile tatlandırılarak ılık olarak içilir.

  Öksürük otu bronşit hastalığında etkili bir ilaçtır. Akut ve kronik bronşite iyi gelir. Ayrıca nezle ve gribe iyi gelen şifalı bir bitkidir.

  Bronşitte bir başka şifalı bitki ise ebegümecidir. 1 bardak kaynar suyun içine 5-6 gr kadar ufalanmış ebegümeci konulduktan sonra 10 dakika kadar bekletilir ve günde bu edilen çaydan 2-3 bardak içilir.

  Isırgan Otu, ısırgan otunun yapraklarını ve suyunu bal ile şekerle karıştırılır, bronşit ve astım hastalıklarına karşı bir kalk]]> Alerjik Bronşit Tedavisi https://www.bronsit.gen.tr/alerjik-bronsit-tedavisi.html Wed, 05 Dec 2018 15:04:10 +0000 Alerjik Bronşit Tedavisi, Alerjik bronşitin iki ayrı özelliği vardır. Bunlardan birincisi alerjik olup olmamasıdır. Alerji, herkes için başka bir anlam taşır. Bronş dediğimiz büyük havayollarının iltihabıdır. Alerjik Bronşit Tedavisi, Alerjik bronşitin iki ayrı özelliği vardır. Bunlardan birincisi alerjik olup olmamasıdır. Alerji, herkes için başka bir anlam taşır. Bronş dediğimiz büyük havayollarının iltihabıdır. Çocuklarda erişkine göre oldukça nadir görülür. Akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır. Akut bronşitte etki çoğunlukla virüslerdir. Ama bakteri enfeksiyonlar, pasif sigara içiciliği ve mide içeriğinin akciğerlere kaçması denilen reflü de akut bronşite sebep olur. Çocukluk çağı astımında %50-80 arasında alerji tanısı konur. Solunum sıkıntısı ile gitmesi hastalığın bilinen en önemli dramatik yönüdür. Bronşit hastalığının türlerinden biridir. Alerjenlerle duyarlılığı artmış olan bronşlar, alerji yapan maddelerle tekrar karşılaşınca, hastalığın ortaya çıkmasını kolaylaştıran mekanizmaların da yardımıyla hastalık başlar. Bronşit soğuk algınlığının ilerlemesiyle bakteriler veya virüsler nefes alma organlarının ve özellikle bronşitlerinin iltihaplanmasına neden olur. Genellikle yüksek ateş ve öksürmeyle belirginleşir.

  Alerjik Bronşit Tedavisi; Tedavide ilaç seçimi ve doz ayarı doktor tarafından yapılır.

  Tedavi seçenekleri hastalığın sıklığı ve şiddeti ile değişmektedir. Alerji deri testleri teşhiste kullanılır. Bu testlerin mümkün olmadığı 3 yaş altı çocuklar yaygın alerjik egzaması olan antihistominik içerek ilaç kullananlarda kandan alerji testleri ile tanı konulabilmektedir. Çocuklarda astım öksürük, hırıltı ve nefes darlığı belirtileri gece yada eforlar artması, yattıktan sonra ve sabaha karşı 30 dk süreyle devam eden ve bronş genişletici ilaçlara olumlu yanıt veren öksürük aksi ispat edilene kadar astım kabul edilmektedir. Genellikle nefes açıcı ani rahatlatıcı ile devamlı kullanımda soluk borusundaki aşırı duyarlılığı ortadan kaldıran ilaçlar verilir. Rahatlatıcı ilaç devamlı kullanılmaz, çok sık ihtiyaç duyulması kontrolü sağlayan asıl tedavinin yetersizliğine delalet eder. İlaçların solunum yolundan kullanılanları tercih edilir. Ağız yolundan alınan ilaçların bütün vücuda yayılması neticesinde başka organlarda istenmeyen etkileri olabilir. Solunum yolundan alınan ilaçların etki süresi daha kısadır.

  Alerjik Bronşit Tedavisi

  Alerjik Bronşit Tedavisi; Aşı ile tedavi.

  Alerjik maddenin alerjik hastalığı olan hastaya azdan başlayarak artan dozlarda cilt altına verilmesiyle yapılır. Çocukluk astımında erişkine göre daha etki gösterir. Alerjik nezle ile birlikte olan hastalarda daha fazla etkilidir. Uygunluğu olan hastalarda iyi sonuçlar alınabilmektedir. Hangi hastaya yapılacağına, alerjen seçimine, aşının dozuna alerji uzmanı tarafından karar verilir ve takibi de yapılır. Aşılama ile birinci yılın sonunda olumlu sonuçlar alındıysa eğer aşı uygulanmasına 3-5 yıl daha devam edilmelidir. Beş yaşından küçüklerde önerilmemektedir.

  Alerjik Bronşit Tedavisinde Hangi Bitkilerin İyi Gelen Formüller Şöyledir;

  Bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekmektedir. Taze sıkılmış meyve sularını yeterince tüketilmesi gerekir. Sırt için ve göğüs bölgesine kekik yağı sürülerek, beden metabolizmasını hızlandırıcı özelliği vardır. Hibuskus ve zencefil bitkilerini de bitki çatı olarak içilmelidir. Devamlı adaçayı içerek alerjik bronşitin önüne geçilmektedir. Bu tedavi metoduna 10 gün süre ile devam edilecektir.

  Turp, iki adet siyah turp soyulup, rendelenir ve suyu sıkılır. Süzülüp sonra bir kaba alınır. Günde üç kez, 1 kahve fincanı turp suyunun içine bir tatlı kaşığı süzme bal ilave edip iyice karıştırılır ve yemeklerden önce içilmelidir. Bir çay bardağı şalgam suyunun içine 2 tatlı kaşığı bal konup 5 dakika hafif ateşte kaynatılır. Sabah ve akşam olmak üzere sıcak sıcak içilmesi önerilir. Bir kahve kaşığı hardal tozu ile bir kahve kaşığı bal karıştırıp yenir.

  Günde 3 defa 500 mg. Kuersetin-C alınır. Alerjik bronşit için kullanılır. Antihistaminik etkiye sahiptir.

  At kuyruğu, kronik b]]> Bebeklerde Bronşit Tedavisi https://www.bronsit.gen.tr/bebeklerde-bronsit-tedavisi.html Wed, 05 Dec 2018 16:09:29 +0000 Bebeklerde Bronşit Tedavisi, Bronşit, akciğer hava yolu enfeksiyonudur. Genelde 3-6 aylık bebeklerde görülür. Her 9 bebekten biri, doğumdan sonra ilk yılında, kış aylarında oluşan hastalıktır. 2 aylıktan küçük Bebeklerde Bronşit Tedavisi, Bronşit, akciğer hava yolu enfeksiyonudur. Genelde 3-6 aylık bebeklerde görülür. Her 9 bebekten biri, doğumdan sonra ilk yılında, kış aylarında oluşan hastalıktır. 2 aylıktan küçük bebekler de, morarma, solunum durması bulguları, solunum sayısının dakikada 60'ın üzerine çıkması, kanda oksijen değerinin düşmesi, karbondioksit değerlerinin yükselmesi durumunda hastaneye yatırılır. Bu durumun oksijenizasyonunu sağlamak amacıyla nemli oksijen tedavisi, balgamı yumuşatıp öksürük ile dışarı atılmasını kolaylaştırmak için nebulazatör ile bronş genişletici ilaçlar, balgam söktürücü ilaçlar ve sıvı kaybı oluşmuşsa sıvı tedavisidir. Normalde antibiyotik tedavisini gerektirmez. Şayet akciğer filminde iltihabı kısımlar var ise ve ateş yüksekliği olmuşsa, kanın iltihap hücreleri artarak antibiyotikler kullanılması gereklidir.

  Bebeklerde Bronşit Tedavisi Ve İlaçlar;

  Bebeklerin durumunda bu hastalık oldukça ciddidir. Farklı yöntemler uygulanır. Bunlardan ilki şurup tedavisi ve ikincisi de buhar tedavisidir. En fazla etkili olanıdır. İlaçlar özel olarak üretilmiş buhar makinesinin içerisine koyularak ve maske yoluyla bebeğin solunum yollarından enjekte edilmektedir. Bu hastalık ile bulaşan virüs içerdiğinden tedavi süreci de içerisinde tüm ailenin kontrolden geçerek bu bebek açısından oldukça faydalıdır. Aksi halde hastalık tekrardan yenileyebilir.

  Solunum sıkıntılarından, rahat nefes alamayan bebeklerde, hava yollarının açılması için bronkodilatör ilaçlar uygulanabilir. Hastalıkta bu süreç birkaç gün sürüp, kendi kendine geçebilmektedir. Yalnız kuru ve inatçı bir öksürük 1 ile 3 hafta aralığında sürer. Hastalığın üstüne zatürre eklenmezse, antibiyotik tedavisi uygulamasına gerek kalmaz. Hastalar bol sıvı alınması önerilir. Balgam söktürücü öksürük ilaçlarının oldukça faydası vardır. Bu ilaçların etkisi ile çocuktan çocuğa değişim gösterir. Ciddi vakalarda ilave oksijen, sıvı replasmanı ve az da olsa mekanik ciğer desteğinin alınması için bebeğiniz hastaneye yatırabilir.

  Bebeklerde Bronşit Tedavisi

  Bebeklerde Bronşit Virüsten Korumak İçin Nasıl Önlemler Alınabilir

  • Hastayla yakın teması sınırlandırmak
  • Hasta kişiler maske kullanmalı
  • Bebeğe dokunmadan önce ellerinizi yıkamak
  • Hijyene dikkat etmek
  • Bebekleri kalabalık ortamlardan (alışveriş merkezi, toplu taşıma araçları, kreş) uzak tutmak
  • Özellikle bebekleri öpmekten kaçınmak
  • Kardeşleriyle veya büyükleriyle aynı odada yatırmamak
  • Oyuncakları sık sık dezenfekte etmek
  • Koruyucu ilaçlar konusunda doktordan bilgi almak
  • Bebekleri sigara içilen ortamlardan uzak tutmak

  Bebeklerde Bronşit Tedavisi Ve Bronşite İyi Gelen Bitkiler;

  Bir tutam hatmi çiçeği, kaynayan sütün içine atılır. Beş on dakika kısık ateşte kaynatılır. Süzüldükten sonra bal ile tatlandırılarak ılık olarak içilir.

  Meyan kökü, 50 gr, hatmi kökü 30 gr, çuha çiçeği kökü 10 gr dövülmüş Anason 10 gr karıştırılır. Karışım bir fincan kaynar suya bir çay kaşığı atılır. Kapalı halde 10 dakika demlenir ve süzülerek içilir.

  İçinde anason bulunması nedeniyle bebeklerde çok sık kullanılmamalıdır. Çünkü anason bebeklerde sık kullanımı önerilmeyen bir bitkidir.

  ]]>
  Bronşit Başlangıcı https://www.bronsit.gen.tr/bronsit-baslangici.html Thu, 06 Dec 2018 09:10:30 +0000 Bronşit Başlangıcı, Bronşit akciğerin hava yollarını iltihaplanması ile öksürük ve balgam çıkarmadır. Şayet hastada bir haftadan uzun süren bir öksürük sıkıntısı doğduğunda ve balgam da oluşuyorsa bu cid Bronşit Başlangıcı, Bronşit akciğerin hava yollarını iltihaplanması ile öksürük ve balgam çıkarmadır. Şayet hastada bir haftadan uzun süren bir öksürük sıkıntısı doğduğunda ve balgam da oluşuyorsa bu ciddi bronşitin başlangıcı olarak görülür ve mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu bronşitin başlangıcındaki belirtilerinden boğaz ağrısı, burun akıntısı ve kas ağrısı ile bronşit başlangıcı olarak, belirtiler hassasiyet gösterdiği zaman ateşle beraber bronşit, fakat hafif bir birine ilişkilidir. Bu durumların neticesinde birkaç gün bronşit belirtileri sürer. Öksürük ile meydana geldiğinde, akut bronşit bu virüsün sebep olduğu bronşit, balgamlı öksürük beraberinde gelir. Virüsün, ardından bronşit de bir bakteri enfeksiyonu ile komplike olması halinde mukusunda rengi izah edebiliyor. Bronşit hastalığını hazırlayan nedenler çok önemlidir. Bronşit başlamasını hazırlayıcı unsurlar şöyledir;

  Vücudun tepkisi;

  Bunun sekresyon bezleri, mukus bezleri, bronşun balgam çıkartan bezleri aşırı derecede uyarıldığı için, bol miktarda sekresyon oluşumu başlar. Bu bir bakıma hastalığın temizlenmesi için vücudun göstermiş olduğu bir reaksiyondur. Ancak öyle bir şiddetli hal alır ki, hava yollarının daralması başlar. Şişmeden yani ödemden ve sekresyon artışı neticesinde hava yollarının çapı daralır ve solunum sıkıntısı yaratır. Bu durum hava yolları havanın girmesine ve çıkmasına engel olmaya başlamıştır. Bunun neticesinde de hastalarda öksürük ve nefes darlığı gibi yakınmalarda görülmeye başlar.

  Viral enfeksiyonlar;

  Bazı durumlarda ise, virüsün neden olduğu viral enfeksiyonlara rastlanır. Buna grip denir. Ancak her soğuk algınlığı genelde grip olarak adlandırıldığı için, başka hastalıklara çok karışan bir olaydır. Ama soğuk algınlığına bakteriler neden olur ve sadece üst solunum yollarıyla ilişkilidir. Grip ise virüslerin sebebiyet verdiği genel bir hastalık tablosudur. Bütün hava yollarının içerisine yayılır. Aynı astımda olduğu gibi hava yolları sıkışır ve kişi nefes alamaz. Göğüs daralması ve çok şiddetli öksürük oluşur. Bu tip hastalıkların bronşit başlangıcını seyir etmesidir. Esasen bronşiti başlatan ya bakteriyel, yani mikrobik bir olaylardır. Bu durum üst solunum yollarında başlayan hastalığın göğse inmesiyle, alt solunum yollarına yansımasıyla başlar.

  Bronşit Başlangıcı

  İltihaba gelince;

  Akciğerde normalde bulunması gereken hücreler vardır. Bu hücreler temizlemeye ve gelen mikropları öldürmeye hizmet emektedir. Fakat bronşit olduğu zaman, orada bulunmaması gereken birçok hücre oraya hücum ederler. Çünkü gelen mikrobu öldürmek için yeni savaşçılara ihtiyaç vardır. Orada bulunamaması gereken hücrelerin oluşturduğu topluluğa bronşit başlangıcı denilmektedir. Bu hücrelerin o bölgeye gelmesi, orada bazı kimyasal olayları başlatır. Sinir uçlarını uyardıkları için öksürük meydana getiri. Balgam ortaya çıkar. Bunların tümü bronşit başlamasıdır.

  Bronşit Başlangıcına Sebep Olan Faktörler;

  Sigara; Kronik bronşit oluşumunun en büyük nedenidir. Günde 20 sigaradan fazla içenlerde, bu hastalığın gelişme ihtimali çok fazladır. Bronşlarda, mukus yapımını artırır.

  Hava kirliliği; Aynı sigara gibi, havanın kirli olması da bronşlarda mukus salgısını artırır. Dumanlı havalarda, kükürtdioksitin fazla olduğu bölgelerde, bronşitin ciddi boyutunu daha da artırmaktadır.

  Nemli yerler; Bunların dışında nemli yerler, tozlu ortamlar, kötü hava koşulları, solunum yollarında ortaya çıkan hastalıklar kronik bronşite neden olur.

  İltihaba gelince: Akciğerde normalde bulunması gereken hücreler vardır. Bu hücreler temizlemeye ve gelen mikropları öldürmeye hizmet eder. Ancak bronşit olduğu zaman, orada bulunmaması gereken birçok hücre oraya doluşur.
  Çünkü gelen mikrobu öldürmek için yeni savaşçılara ihtiyaç vardır. Orada bulunamaması gereken hücrelerin oluş]]> Astım Bronşit https://www.bronsit.gen.tr/astim-bronsit.html Fri, 07 Dec 2018 04:43:22 +0000 Astım Bronşit, Akciğerlerde kronik gibi oluşan ve tedavisi yapılan astım hastalığı iki boyutta incelenir. Birincisi daralma oluşması deniliyor. Akciğerlerde oluşan hava yollarının kasılması halinde daralmayla meyd Astım Bronşit, Akciğerlerde kronik gibi oluşan ve tedavisi yapılan astım hastalığı iki boyutta incelenir. Birincisi daralma oluşması deniliyor. Akciğerlerde oluşan hava yollarının kasılması halinde daralmayla meydana gelen akciğerlerden nefes alıp vermeyi zorlaştırırken bu boyutuna da tıp dilinde "bronkokonstriksiyon" denir. Diğer boyutu var olan iltihaptır ve hava yolları çoğunlukla şişlik görülür. Ayrıca rahatsızlık vermektedir. Nöbet esnasında şişkinlikler yoğun olurken bu duruma iltihaplanma tanısı konur. Genelde sümük veya balgam oluşur. Bütün tepkimeler hava yollarının daha da daralıp tahrişe neden olması astım belirtilerinin oluşmasına sebep olur. Daralma ve iltihaplanmada sesli solunum, göğse daralma hissini ve öksürük gibi nedenlerle ciğerlerden hava alıp verdiği hava miktarında azalma görülür. Buradan geçen hava, ıslık şeklinde bir ses çıkar, buna da hırıltı denir. Astım, bir kaç nedenle oluşur. Bazı hastalarda, toz, kıl, yumurta, süt, aspirin, çiçek tozu ve benzeri şeylere karşı hassas olurlar. Bu durum, astım krizleri nöbetini gösterir. Aşırı heyecan yada korku astım krizine sebebiyet verir. Burada hastayı sakinleştirmek ve rahatlatmak yapılacak ilk önlemdir.

  Astım Bronşitin Belirtileri;

  Nefes darlığı, en çok geceleri nüksediyorsa astım ve bronşitin en belli belirtilerinden biri olarak görülür.

  Nefes darlığı yaşayan, hastalarda oturduklarında veya kurbağa şeklinde yatma şeklini alırsa, yattıklarında nefes alıp vermeleri daha rahatlatır.

  Astım ve bronşitte, nefes almaktan çok nefes vermek zordur. Bunun tıkanıklıktan dolayı akciğerlerden belirgin bir şişlik oluşmaktadır.

  Solunum yolu güçlüğü, ve sesli soluk alıp verme en belirleyici özelliğidir. Geceleri nükseden öksürükler, hastayı fazla rahatsız eder.

  Astım Bronşit Nedenleri;

  Astım bronşit sebepleri ve nedenleri arasında birden fazla neden olmaktadır. Ailevi, çevresel faktörler, hastanın bünyesinin durumunda alerjen, ev tozları, polenler gibi nedenler Astım bronşit için başta gelen unsurlardır. Hastalar bu nedenle biri veya bir çoğuna bağlı olarak Astım bronşit olmaktadırlar. Hastada, rahatsız eden soluk almakta zorluk çektiğini hisseder, asıl nefes vermekte zorluk olmasıdır. Buna bağlı neden ise, akciğerin küçük hava borularındaki daralması sebebiyetidir. Bazı hastalarda Had Bronşit sonucu astım krizi görülür. Kalp yetmezliği de astım krizine neden olmaktadır. Bu nedenlerin yada engellenmesi Astım bronşit gelişimini ve şiddetini sorgusuz olarak engeller.

  Astım Bronşit

  Astım Bronşit Tedavisi;

  Astım bronşit tedavisinde nefes borusundaki hassasiyet giderici ve kontrol edici ilaçların etkisiyle nefes borusunu genişletici ilaçlar uygulanır. Ateşin düşmesi ve öksürüğün önlenmesi için ayrıca ilaç önerilir. Nefes borusunu da genişleten ilaçlar hastaya anlık rahatlamasını sağlarken, nefes borusu da bu iltihabi reaksiyonu baskılayan kontrol edici ilaçlarla bütün hastalığın kontrolünü sağlayıncaya kadar kullanılması uygun görülür. Şayet bronşite bir akciğer hastalığı da etken etmişse yatak istirahati ve bol ıhlamur çayının içilmesi hastalığa yönelik yatıştırma iyi gelecektir. Ihlamur suyunun da iyi bir balgam söktürücü olması avantaj sağlar. Hastanın dinlendiği odası sıcak ve nemli olması gerekir. Nem, sobanın üzerine konulan bir çaydanlığın ağzını açık bırakarak buharıyla temas etmesi sağlanır. Buğu septiklerinin buharı ile teneffüs edildiğinde oldukça faydası görülecektir.

  Astım Bronşit İçin Bitkisel Tedavi Yöntemi;

  Bıldırcın yumurtası; Doğal olarak üst solunum yolunun antiseptiği "mikrop öldürücü" Antihistaminik "Alerjilere etkili olması" ve ayrıca ekspektoran "Balgam söktürücü" etkisine sahiptir.

  Sarımsak; Astım için 6 diş sarımsak dövülür. Bir kahve fincanı votka içinde bir hafta bekletilir, sonra uygun bir şişeye süzülür. Her gün bir kesme şeker üzerine on damla damlatılarak]]> Alerjik Bronşit Belirtileri https://www.bronsit.gen.tr/alerjik-bronsit-belirtileri.html Fri, 07 Dec 2018 22:58:48 +0000 Alerjik Bronşit Belirtileri, Alerjik bronşit alerjik astım ile aynı hastalıktır. Sadece isimleri farklıdır. Hava yollarının bronş, akciğer içindeki hava keselerinin çeşitli nedenlerle inflamasyon denilen olaylara ko Alerjik Bronşit Belirtileri, Alerjik bronşit alerjik astım ile aynı hastalıktır. Sadece isimleri farklıdır. Hava yollarının bronş, akciğer içindeki hava keselerinin çeşitli nedenlerle inflamasyon denilen olaylara koruyucu mukoza tabakasının hasar görmesi ve gözenekler oluşmasına neden olur. Bu mukoza tabakasında her gün çok sayıda dış ortamlarda bulunan mikroplar, tozlar ve vücut yapısına uygun olmayacak maddelerle temas etmesidir. Bu bölümde vücuda zararlı olan maddeleri tanıyan, bildiren ve temizleyen bir alandır. Bazı kimselerde kalıtsal olarak, soluk borusu bu yabancı maddelere karşı gerektiğinden fazla tepki vermektedir. Bu tepki esnasında soluk borusunda olan kaslar kasılır, salgıların miktarı artar, damarlardan sıvılar sızıp dokuları şişirmesi nedeniyle hava yolu daralarak, nefes alma zorluğu gelişme gösterir. Solunum zorluğu ani ısı değişmesi, hava kirliliği, sis, sigara dumanı, aşırı egzersiz gibi sebeplerden oluşabileceği gibi, alerjik yapısı olan kişilerin alerjen maddelerinden kaynaklanabilir. Bu sebeple hava yollarında aşırı hassasiyet gelişerek sık sık öksürük, hışıltı, nefes daralması gibi yakınmalar belirir. Bunların hastalığa alerjik bronşite ve alerjik astım denir.

  Alerjik Bronşitin Belirtileri;

  Hastalarda soluk borusundan gelen kasılma, şişkinlik, fazla miktarda yapışkan salgı ile hava geçişini zorlaştırarak nefes darlığı, sık aralıklarla soluma, hırıltılı solunum, ağız çevresinde morarma ve karın ağrısı gibi belirtiler gösterir. Bu belirtiler genellikle viral solunum yolu enfeksiyonlarında veya efor sarf edilen zamanda meydana gelir. Çocuklarda görülen alerjik bronşit ailevi öyküsü olarak genlerin etkisine de sahiptir. Bunun daha erken belirti örneğidir. Çocuk okul öncesi dönemlerinde sıklıkla üst solunum yolu enfeksiyonu geçirerek veya kulak enfeksiyonu oluşumu, koşma, gülme, ağlama gibi refkleslerin öksürük krizi geçirmesi, balgam ve kusma, grip ve nezle gibi rahatsızlıklarında göğse etken olması alerjik bronşit açısından çocukların değerlendirilmesi yapılır. Bebeklerde de bronşit belirtileri olabilir. Fakat doğumdan sonra ki ilk bir ayın solunum sorunları oluşursa, doğuştan gelen hastalıklar neticesindedir. İki aydan sonra meydana gelen sorunlarda alerjik bronşit düşünülür.

  Alerjik Bronşit Belirtileri

  Çocuklarda Alerji Nasıl Teşhis Edilir

  Çocuklarda bronşite neden olması alerjinin hangi nedenle maddeye karşı geliştiğini tanımlanması alerji deri testleri ile kullanılır. Ön kol ön yüzüne yada sırta delme metodu ile yapılan deri testin de ciltteki kızarma ve kabarmanın şiddetine göre incelenip, hastanın nasıl alerjisi olduğu saptanır. Alerji deri testi uygulamanın, 3 yaş altı çocuklar için, yaygın alerjik egzaması olan hastalar, antihistaminik içeren ilaç kullananlarda, ciltte dermografismus ismi verilen cilde bastırma sonucu kabarma reaksiyonu verenlerde, kanda bakılan alerji testleri "spesifik immünoglobulin E" kullanılabilir.

  Alerji Aşıları; İmmünoterapi

  Çocukların bronşit tedavisinde ilaç tedavisiyle beraber altta yatan alerjinin çözümü "Alerji Aşı Tedavisi" uygun olur. Fakat bu yöntemle kontrol etmek için ilaçlar kesildiği takdirde bile çocuk atak geçirmez. "İğne Aşı" şeklinde ve "Dil Altı Damla Aşı" şeklinde uygulanan aşı tedavisi yeni gelişme ışığında son zamanlarda "Dil Altı Damla Aşı Tedavisi" tercih edilir. Alerjisi olan bütün çocuklar bronşit hastalarının çocuk alerjisi vakalarında uzmanlaşan bir çocuk doktoru tarafından aşı tedavisinin uygunluğuna göre değerlendirilmesi yapılır.

  Alerjik Bronşit Tedavisi;

  Bronşitin iki ayrı özelliği bulunur. İlki alerjik olup olmamasıdır. Çocukluk döneminde bronşite %50-80 aralığında alerji teşhisi çıkar. Tedavi seçenekleri hastalığın yoğunluğu ve şiddetine göre değişir. Genelde nefes açıcı birden rahatlatıcı ile sürekli kullanılması, soluk borusunun aşırı duyarlılığını yok edici ilaçlar verilir. R]]> Bebeklerde Bronşit Bitkisel Tedavi https://www.bronsit.gen.tr/bebeklerde-bronsit-bitkisel-tedavi.html Fri, 07 Dec 2018 23:18:59 +0000 Bebeklerde Bronşit Bitkisel Tedavi, Çoğu bebek yavaş yavaş iyileşir ve bu aylar alır. Bununla birlikte, yine de ciğerleri hassastır. Enfeksiyon oluşmaması için ciğerlerinin soğuk almamasına dikkat edilmelidir. Bu be Bebeklerde Bronşit Bitkisel Tedavi, Çoğu bebek yavaş yavaş iyileşir ve bu aylar alır. Bununla birlikte, yine de ciğerleri hassastır. Enfeksiyon oluşmaması için ciğerlerinin soğuk almamasına dikkat edilmelidir. Bu bebeklerde, solunumlarını kolaylaştırmak için oksijen desteğine ve bronş genişletici gibi ilaç desteğine gerek duyarlar. Ciğerleri kolayca sıvı birikmesine eğilimli olduğu için, su retansiyonuhu önleyebilmek için diüretikler uygulanır. Bu bebekler bronşit gibi enfeksiyonlara karşı daha fazla risk altındadırlar. Olduğunca gözetim altında tutulmalıdırlar. Bronşit, üşütme, soğuk algınlığı, grip, kirli, tozlu ve dumanlı havalarda çok bulunması gibi sebeplerden dolayı bronşların iltihaplanmasıyla meydana gelen bir rahatsızlıktır. Bebeklerde bronşit olarak başlangıcı, öksürük, birkaç gün burun akması ve hapşırma ile soğuk algınlığı gibi başlar. Bazen de bebeğin iştahı azalır ve çok yüksek olmasa da ateşi çıkar. 2 gün içerisinde de öksürük ağırlaşır, ve hırıltılı bir hal alır. Bebeklerde hastalığın ilerlememesi için bronşit başlangıcının önüne geçilmelidir.

  Bebeklerde Bronşit Bitkisel Tedavisi;

  Siyah turp; 1 adet siyah turp yıkanır ve soyulur rendelenip sıkılır. Sıkılan suyu başka kaba alınır. Alınan suyun yarısı kadar üzerine süzme bal ilave edilir. Yemeklerden önce 2 kahve kaşığı içirilmesi önerilir.

  Sığır kuyruğu; 4 bardak suya 30 gr sığır kuyruğu konur. Kaynatılarak süzülür. Günde 3 defa birer çorba kaşığı içilmesi gerekir.

  Çörek otu; Hafif kavrularak toz haline getirilir. Günde 3 kere 1 çay kaşığı çörek otu, yarım çay kaşığı balla eritilerek içirilir.

  Bıldırcın Yumurtası; Diğer yumurtalardan daha fazla, proteinlerin yapı taşı olan aminoasit içeren bıldırcın yumurtası, özellikle bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirir. Bebeklerin bedensel ve zihinsel gelişimine yardımcı olan protein deposu olan bıldırcın yumurtası, grip ve bronşit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi geldiği ispatlanmıştır. Oluşturduğu yararları şöyledir;

  Öksürük, astım, bronşit, nefes darlığı, mide, karaciğer ve göğüs hastalıkları tedavisinde,

  Bebeklerin gelişiminde ve iştahlarının arttırılmasında,

  Hastaların, ameliyat sonrası çabuk şifa bulmasında,

  Kansızlık ve anemi tedavisinde,

  İdame dozu; Bir adet bıldırcın yumurtasını bir bardağın içine kırılır. Bir kaşık balla karıştırılır ve çalkalanır. Bir bardak süte tamamlanır. Bu karışımı oda sıcaklığında yada buzdolabından çıkardıktan sonra 10 dakika sonra içilir. 15 gün süreyle sabahları aç karnına bu kür yapılır. Öksürük ve alerjik hastalığı hemen iyileşir. Ayda 5-10 adet yumurta içilmesine en az 3 ay devam edilmelidir.

  Bebeklerde Bronşit Bitkisel Tedavi

  Bronşit Öksürüğüne İyi Gelen Bitkiler;

  Ihlamur çayı; Akut olmayan öksürüğü kesici yönde etkisi vardır.

  Andız otu; Andız otunun kökü ezilip balla karıştırılıp yenirse öksürüğü geçirerek balgam varsa azalma sağlar.

  Böğürtlen; Böğürtlen yaprakları tam olgunlaşmadan toplanıp gölge bir yerde demetler halinde kurutulur ve bundan yapılan şurup kanı temizler. Öksürüğe iyi gelir. Göğsü yumuşatıcı etkisi vardır. Öksürük kesici etkisi olduğundan bronşite çok iyi gelir. Bulantı ve kusmalara karşı da faydalıdır.

  Gelincik; Gelincik çiçeklerinden yapılan şurup karışımı, öksürüğe çok iyi gelmektedir.

  ]]>
  Bebeklerde Bronşit Başlangıcı https://www.bronsit.gen.tr/bebeklerde-bronsit-baslangici.html Sat, 08 Dec 2018 17:54:37 +0000 Bebeklerde Bronşit Başlangıcı, Bebeklerin hastalıklarını anlamak çok kolay değildir. Derdini anlatamadıkları için sadece ağlarlar. Genelde huzursuz ve çok ağlayan bir bebek de ağlama da ipucu olarak değerlendirilm Bebeklerde Bronşit Başlangıcı, Bebeklerin hastalıklarını anlamak çok kolay değildir. Derdini anlatamadıkları için sadece ağlarlar. Genelde huzursuz ve çok ağlayan bir bebek de ağlama da ipucu olarak değerlendirilmeyebilir. Şayet bebeğin yemesinde, içmesinde ve uyumasında alışkanlıklarına göre dikkat çeken bir değişme var ise, o bebeğin hasta olduğu akla gelir. Her hastalık ateş yükselmesine neden olmazsa da, bebeklerin ve küçük çocukların enfeksiyon hastalığına daha sık yakalandığı için, hastalıkların büyük çoğunluğunda ateş yükselmesi seyir edecektir. Bronşit başlangıcı olan bebeklerde, bu hastalığın ilk  belirtisi öksürük ve balgamla başlamasıdır. Eğer bir haftadan fazla sürer ise, öksürükle birlikte balgam da varsa, ciddi bir bronşit başlangıcı olduğunu gösterir. Genellikle 1 aylık ve 2 yaşından küçük çocuklarda ve en sık olarak da 6 aylık bebeklerde bu hastalığın reaksiyonları oluşur. Biraz daha büyük çocuklarda gribal bir üst solunum yolu enfeksiyonunu izleyerek gelişmektedir.

  Bebeklerde Bronşit Başlangıcının Belirtileri;

  • Ateş görülebilir
  • Öksürük
  • Zamanla balgamlı öksürük
  • Hırıltı ve zor nefes alma
  • Soluk verirken güçlük
  • Göğüs kafesinde çekilme

  Bebeklerde Bronşit Başlangıcına Bağlı Nedenleri;

  Soluk borusu akciğerlere giden ana yoldur. Akciğerlerin içinde trake, biri sağ, biri sol akciğere giden, bronş denildiği iki ana dala ayrılır. Her bir bronş da akciğerlerin içinde küçük dallara ayrılır ve akciğerlere hava dağıtır. En küçük hava yollarına bronşiyol denir. Bronşiyolit, enfeksiyöz ajanın (virüs) solunum sistemine girerek bronşiyolleri iltihaplandırıp ve şişirmesi sonucunda oluşur. Sonuç olarak mukus hava yollarında birikir ve havanın akciğerlerden akışını zorlaştırır. Ancak bebeklerin bronşiyolleri daha dar olduğundan nefes almakta daha çok zorlanırlar.

  Bebeklerde Bronşit Başlangıcı

  Bebeklerde Bronşit Başlangıcı Tedavisi;

  • Bol Bol sıvı alması sağlanır.
  • Balgam söktürücü kullanılmalı, öksürüğe önlem alınmalı ve iltihabi durumlar giderilmelidir.
  • Hastalığın durumuna bağlı doktor antibiyotik uygulayabilir.
  • Evde, ortamın havası temiz olmalıdır.

  2 aylıktan küçük çocuklarda, morarma, solunum durması bulguları, solunum sayısının dakikada 60'ın üzerinde seyir ermesi, kanda oksijen değerlerinin düşmesi, karbondioksit değerlerinin yükselmesi durumunda hastaneye yatırılır. Amaç, oksijenizasyonu sağlamak için nemli oksijen tedavisi, balgamı yumuşatarak, öksürük ile atılmasını kolaylaştırmak için nebulazatör ile bronş genişletici ilaçlar verilir. Balgam söktürücü ilaçlar ve sıvı kaybı olmuşsa sıvı tedavisi uygulanır. Normalde antibiyotik gerektirmez. Ancak akciğer filminde iltihabi alanlar görülürse ve ateş yükselmesi ile kanda iltihabi hücreler artmışsa antibiyotikler uygulanır. Ağır vakalarda bronşlardaki ödemi azaltıcı etkisinden dolayı steroidler kullanılabilmektedir.

  ]]>
  Kronik Bronşit Tedavisi https://www.bronsit.gen.tr/kronik-bronsit-tedavisi.html Sun, 09 Dec 2018 01:09:25 +0000 Kronik Bronşit Tedavisi, Hava kirliliği olan şehirlerde oturanlarda ve sigara içenlerde, kronik bronşit daha sık görülür. Yapılan araştırmalar, 40-60 yaş arasındaki erkeklerin dörtte birinden fazlasında bu hastalı Kronik Bronşit Tedavisi, Hava kirliliği olan şehirlerde oturanlarda ve sigara içenlerde, kronik bronşit daha sık görülür. Yapılan araştırmalar, 40-60 yaş arasındaki erkeklerin dörtte birinden fazlasında bu hastalığın görüldüğünü göstermektedir. Birbirini izleyen en az iki yıl içinde, en az birbirini takip eden üç ay süren ve balgam çıkarmayla birlikte görülen öksürük, kronik bronşit olarak tanımlanmaktadır. Solunum yollarına yerleşen bakteri ve virüsleri yok etmek için ilaç tedavisi uygulanır. Bu tedavinin doğru uygulanması için, hastanın boğaz veya balgam kültürü yapılır ve o mikroba uygun ilaç verilir. Kronikleşen bronşit yüzde 80-90 oranında sigara içimine bağlı olarak  gelişen bir hastalıktır. 2 yıl üst üste 3 aydan daha uzun süre balgam çıkarma durumuna verilen isimdir. Bu durumda mutlaka solunum fonksiyon testi yapılarak bronşlarda bir tıkanma oluşup oluşmadığına bakılır. Şayet bronşlarda tıkanma oluşmaya başlamışsa, nefes darlığı da oluşmaya başlar. Nefes darlığı olan hastalarda, mutlaka uzun etkili bir bronş genişletici ilaç verilir. Bu ilaçla birlikte, buradaki bronşları bir parça tedavi etmek için kortizon tedavileri de ilave edilebilir. Yalnız, ileri aşamalarda yapılmaktadır.

  Kronik Bronşit Belirtileri;

  Balgamla birlikte kronik öksürük, nefes darlığı, kronik tıkayıcı akciğer hastalığına birçok kişilerde hastalığı kronik bronşit ve anfizemdir. Ancak genellikle bu hastalıklardan biri daha baskındır. Kronik bronşitli hastalar, 35 yaşın üzerinde ve kilo fazlası bulunan yada şişman kişiler olma eğilimi gösterirler. Kronik bronşitin ana sebebi sigara içmektir. Ancak hava kirliliği ve işyerindeki tozlar yada toksit gazlardan bronşların tahriş olmasına ve kronik iltihaba yol açabilir. Bu hastalık erkeklerde kadınlara kıyasla daha çok görülür. Yetişkin erkeklerin yaklaşık yüzde 20'sinde kronik bronşit oluşur. Ancak ilerledikçe daha fazla kadın da sigara içmekte olduğundan bu hastalığa tutulan kadınların sayısı da fazlalaşmaktadır. Kronik bronşit ciddi bir hastalıktır. Ağır hasta olan kişilerde uzun süre yaşama ihtimali zayıftır. Ancak hastalık erken teşhis edilirse ve hasta sigara içmezse ilerisi için daha iyileşmesi olacaktır.

  Kronik Bronşit Tedavisi

  Kronik Bronşit Nedenleri;

  Kronik bronşitin nedenleri esasen tam olarak tanımlanamamıştır. Doğrudan hastalığın nedenleri olmasa da başlangıcına üç önemli neden olarak sigara dumanı, hava kirliliği ve solunum yolları enfeksiyonları gösterebiliyor. Bu etkenler ile sadece kronik bronşit değil, yatkınlığı olan kişilerde başka koşullarla birleşerek solunum yolu hastalıklarına da yol açmaktadır. Sigara dumanı ve hava kirliliği bronş ağacında mukus yapımını çoğaltan önemli etkenlerdir. Bunlara bir enfeksiyonun da birleşmesiyle bronş mukozasının hastalanmasını kolaylaştırır. Hava kirliliğine yol açan gaz ve tozların özellikle sanayi bölgelerinde oldukça belirleyici etkisi vardır. Amonyak, asetik asit, sülfür ve kükürt dioksit gibi son derece zararlı faktörlerdir.

  Kronik Bronşit Tedavisi;

  Günlük aktiviteyi sağlayan idame tedavisi, infeksiyonların önlenmesi, akut alevlenmede yoğun tedavi ve antimikrobiyal ajanların kullanım olarak planlanmalıdır. B2 agonistleri, antikolinerjik ve topikalsteroidler kullanılabilir. Düzenli alınması önerilir. Akut alevlenmelerde tedavi daha yoğun uygulanır, gerektiğinde oral kortikosteroidler verilebilir. Antibiyotiklerin yeri belirlenmemesi halinde birlikte akut alevlenmelerde daima kullanılmaktadır.  Kanlarındaki oksijen seviyesinin düşük olduğu hastalarda bazı zaman oksijen tedavisi uygun görülür. Oksijen tedavisi, solunumu rahatlatacak şekilde hava yoluna fazladan oksijen verilmesini önemle sağlamaktadır.

  ]]>
  Bronşların Dolması https://www.bronsit.gen.tr/bronslarin-dolmasi.html Sun, 09 Dec 2018 08:06:23 +0000 Bronşların Dolması, Bronşların doğuştan veya sonradan dönüşsüz biçimde genişlemesidir. Kronik bronşit bu gelişmenin başlıca sorumluları arasında yer almaktadır. Bronşektazi zaman içerisinde genişlemeye başl Bronşların Dolması, Bronşların doğuştan veya sonradan dönüşsüz biçimde genişlemesidir. Kronik bronşit bu gelişmenin başlıca sorumluları arasında yer almaktadır. Bronşektazi zaman içerisinde genişlemeye başlayan akciğerlerin içerisine mukus dolması ve bu nedenden dolayı akciğerlerin tıkanmasıdır. Bronşektazi rahatsızlığı, yaradılıştan veya sonradan deriye dönülemeyen bir şekilde akciğerlere ambiyans taşıyan ve akciğerdeki havayı da dışarı atan bronşların dolmasına ve zaman içinde esneyen bronşlara mukus ve apse dolmasından sebepli bir sorun oluşur. Bronşlar, solunum yolunun bifurkasyondan itibaren iki ana bronşa ayrılıp akciğerlere giren kısımdır. Akciğerin bu giriş bölümüne hilus denir. Akciğer sinirleri ve damarları da buradan girer ve çıkar. Sağ ana bronş, dikey olarak akciğerlere girerken, sol ana bronş yataya yakın olacak bir eğimle akciğere girer. Ayrıca sağ ana bronş sol ana bronşa göre daha kalın ve kısadır. Bu nedenle solukla girerken, sol ana bronş yataya yakın olacak bir mikroorganizmalarının sağ ana bronşa girmesiyle bronşların dolması, olasılığı daha fazla artmaktadır.

  Bronşların Dolmasının Belirtileri;

  Bronşların dolmasının yaygınlaşması, akciğerin işlevsel dokusunda eksilme olacağından solunumu zorlaştırır. Başlıca belirtileri öksürük ve balgamdır. Bu durum her zaman birlikte kendini gösterir. Öksürüğün kuru olmasına çok seyrek rastlanır. Hastada daha çok sabahları uyanır uyanmaz öksürük nöbetine yakalanır ve bunun neticesinde aşırı miktarlara oluşan balgam, akıtır. Akıtılan balgam gece boyunca dolmuş bronşlarda birikmiş salgılarıdır. Öksürük kriziyle beraber balgam akıtma vücudun değiştiği andan itibaren görülür. Hasta sonunda bronş ağacını öksürerek temizlemek için en uygunu sabahları bir tarafa eğilince balgam akıtmak, bazen de nefes kokusuna ve parmaklarda kalınlaşma neticesinde görülmektedir.

  Bronşların Dolması

  Bronşların Dolmasının Nedenleri;

  Nedenleri arasında bebeklikten ortaya çıkmış bronşların genişlemeleri kalıtsal doğumdur. Bronş duvarının esnekliğini ve desteğini sağlayan etkenlerinde yetersiz sonuç verdiği, bronşlar doğumdan itibaren başlaması ile devamlı geniş kalmasıdır. Esasen bronşektaziler de aynı yetersizliği gösterir. Edinilen bronşektaziler, çoğu bozukluklarda birlikte rol oynar. Kronik bronş iltihapları esnasında gelişen olaylar bronşun esnekliği ve direncini artırması, bronş duvarının çökmesine neden olmaktadır. Bronşların etrafındaki dokularda veya bağdokusundaki artış nedeniyle gelişen süreçler de bronş duvarı etrafa doğru çekilerek bronşun dolmasına neden olmaktadır.

  Bronşların Dolmasının Tedavisi;

  Bronşların genişlemesiyle dar bir alanda veya akciğerin bir lobunda ise bu bölge cerrahi müdahaleyle alınabilir. Cerrahi müdahale dışında salgıların boşaltılması ile enfeksiyon odaklarının antibiyotikle kurutulmasında yardımcı olur. Dolan bronşları boşaltmak için önce akciğer filminde hangi bronşların genişlediği araştırılır. Daha sonra hastaya bu bölgede en rahat boşaltacak duruş biçimi sunulur. Aynı zamanda balgam söktürücü ve balgam yumuşatıcı ilaçlarla da söktürülür. İçilerek kullanılanların yanında aerosol şeklinde püskürtülüp veya doğrudan bronşlara gönderilen antibiyotiklerle enfeksiyon odaklarına karşı yaygın olmasıyla uygulanmaktadır. Uzun süreli kullanılırsa gerektiğinde antibiyotiklerin, gereksinimi ile balgam incelenmesi yapılarak neticelenecek durumlara göre seçilmesi daha makbulü olacaktır.

  ]]>
  Çocuklarda Bronşite Ne İyi Gelir https://www.bronsit.gen.tr/cocuklarda-bronsite-ne-iyi-gelir.html Sun, 09 Dec 2018 22:00:54 +0000 Çocuklarda Bronşite Ne İyi Gelir, Bronşitin birkaç nedenlerden oluşur. Bronşit bir çeşit nefes darlığıdır.Bu nedenlerin önemli olanları bakteriyel, sigara kullanımı, kimyasal maddelerin yaptığı kronik tahribatl Çocuklarda Bronşite Ne İyi Gelir, Bronşitin birkaç nedenlerden oluşur. Bronşit bir çeşit nefes darlığıdır.Bu nedenlerin önemli olanları bakteriyel, sigara kullanımı, kimyasal maddelerin yaptığı kronik tahribatlardır. Çocuklar yetişkinlerin küçük hali değildir, gelişme halinde olan bir varlıktır. Bu sebeple çocuklarda kullanılacak bitkiler, gelişimi engellemeyecek ve zararlı olmayacak şekilde özenle seçilmiştir. Bronşit, soğuk havalarda üşütmeden doğan bir sağlık problemidir. Bitkisel ilaçlar ve şifalı bitkiler ile bu hastalığı durdurmaya ve rahat atlatmaya çözümü, şifalı bitkilerin bir çoğunda antibiyotik etkisi yaratmaktadır. Ayrıca çocuklarda bronşite iyi gelen komplikasyonlar içinde dinlenmek, bol sıvı tüketmek, kirli havalardan ve tozlu ortamlardan uzak kalmak, buhar banyolarının da bronşite çok iyi geldiği bilinmektedir.

  Çocuklarda Bronşite Ne İyi Gelir;

  • Sigara içilen ortamlardan uzak tutmak
  • Doktorun yazdığı balgam sökücü, ilaçları düzenli içilmesi
  • Kirli havalarda çok fazla dışarı çıkılmaması
  • Bol bol sıvı içilmesi
  • Sağlıklı beslenmeye önem verilmesi
  • Yastık ve yorgan elyaflı olmalıdır
  • Toz tutan battaniyeleri kullanmamak
  • Her gün 30 dakika odanın havalandırılmalı

  Çocuklarda Bronşite İyi Gelen Bitkisel Yöntemler;

  Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu;

  Yulaf samanı; Bir tutam (5 gram) yulaf samanını 1 litre kaynayan suya attıktan sonra ağzı kapalı olarak hafif ateşte beş dakika kaynatılır. Soğuduktan sonra süzülür. Kaynayan suyu üç hafta boyunca haftada iki çay bardağı içilmesi, üst solunum yolu rahatsızlığına iyi gelecektir.

  Kazayağı bitkisi; Çiçekleri ve yaprakları, taze çam sürgünü, yer sarmaşığı, ebegümeci, okaliptüs, andız otu, kekik, gülhatmi çiçeği ve yaprakları, 1 litre kaynar suya birer tutam konduktan sonra 10 dakika demlendirip süzülür ve biraz bal karıştırılıp günde 3-4 bardak içilir.

  Hatmi çiçeği; Hatmi çiçeğinin ailesi güçlü solunum yolu yumuşatıcılarındandır. Kaynamakta olan 1 litre sütün içerisine, 10 gr hatmi çiçeği konulur. 5-10 dakika kısık ateşte kaynatılır. Kaynadıktan sonra ılınınca, süzülüp içilir. Arzuya göre, 1 tatlı kaşığı süzme bal ile koyulup da içilebilir.

  Bronşite İyi Gelen Bitkiler;

  Sabun otu; Her gün 250 ml, kaynatılmış suyun içerisinde bir çay kaşığı karıştırılarak içilir.

  Isırgan otu; Isırgan otunun yapraklarını ve suyunu bal ve şeker ile karıştırılıp, içilir. Bronşit hastalıklarına karşı bir kalkan vazifesi göreceği bilinir.

  Sarımsak; Antiviral ve anti bakteriyel bakımından oldukça zengin olan sarımsak bronşit hastalığında büyük bir fayda sağlamaktadır. Sarımsak bronşit hastalığına karşı bir zırh olacağı ve önemli bir silahtır.

  Çocuklarda Bronşite Ne İyi Gelir

  Öksürük Ve Balgam İçin Bitkisel Çaylar;

  Zencefil-Ihlamur çayı; Nefes darlığı, bronşite çok faydalıdır. Bağırsak gazlarını giderir. Karın ağrılarını keser. Karaciğer tıkanıklığını, mide üşütmesini giderir. İshali keser. Ağrı keser. Unutkanlığı giderir. Müzmin bronşite karşın oldukça çok etkilidir.

  Ihlamur çayı; Ihlamur çiçeği oldukça yatıştırıcı, idrar verici, göğüs yumuşatıcı ve balgam söktürücüdür. Ayrıca gıcık giderici olarak da çay halinde içilir. Ihlamur çiçeğinin banyosunda da yatıştırıcı bir özelliği bulunmaktadır. Balla karıştırılıp içilirse, öksürüklerde yumuşatma ve rahatlatma sağlayacaktır.

  Ebe gümece çayı; Solunum sistemi ve iltihaplarında koruyucu olarak kullanılır. Üst solunum yolları enfeksiyonlarında, bronşitte, göğsü yumuşatıcı, balgam söktürücü ve öksürük kesici özelliğine sahiptir.

  Rezene çayı; Bronş mukozası üzerindeki salgıları arttırmada ve iltihap giderme]]> Çocuklarda Bronşit https://www.bronsit.gen.tr/cocuklarda-bronsit.html Mon, 10 Dec 2018 10:49:02 +0000 Çocuklarda Bronşit, Bronşit, başta üşütmeden dolayı çeşitli nedenlerden dolayı bronş veya bronşçukların yangılanmasıdır. Bronşit özellikle öksürükle kendini gösteren hastalıklardan biridir. Soluk borusunu Çocuklarda Bronşit, Bronşit, başta üşütmeden dolayı çeşitli nedenlerden dolayı bronş veya bronşçukların yangılanmasıdır. Bronşit özellikle öksürükle kendini gösteren hastalıklardan biridir. Soluk borusunu (trakea) akciğerlere bağlayan tüplere bronş denir. Bronşların iç yüzeyinin iltihabına bronşit denir. Halk arasında bronşiolitle karıştırılır ki, bronşiolit akciğere giren ufak dalcıkların iltihabıdır. Bronşların iç yüzü bir virüsle enfekte olursa bronşit oluşmasını başlatır. Bu virüs, bir soğuk algınlığının arkasından enfeksiyonlara sebep olmaktadır. Daha sonra hastalık ciğerlere doğru yayılır. Enfekte olan bu yüzey şişerek hemen hemen havanın alveollere giriş çıkışını bloke eder. Bebeklerde veya çocuklarda yeterli oksijeni alamamaktadır. Bu hastalık bebeklerde daha sık görülür. Bebek normal bir soğuk algınlığına yakalanmış gibi gözükse de, belirtiler birden ağırlaşmaya başlar. Aralıklarla ve zorlukla nefes almaya başlar. Nefesi içine aldığı zaman göğüs kafesi şişmez. Bebek gevşektir, iştahı yoktur ve rengi morarmaya başlamaktadır.

  Çocuklarda Bronşit;

  Tanısı; Muayene ile konur. Zatürreyi ekarte etmek üzere bazen akciğer grafiği gerekebilir. Tekrarlayan bronşit atakları durumunda altta astım olup olmadığını araştırmak üzere bazı tetkikler gerebilir. Soğuk algınlığı, birçok değişik patojen tarafından meydana gelen ve buna benzer klinik tabloları içerdiği hastalıklardan oluşmaktadır. En fazla viral etkenlerden (virüslerden) kaynaklanırlar. Soğuk algınlığının tipik klinik yapısı tanıyı kolaylaştırır.

  Bulaşma durumu; Virüs hastada kişinin öksürme esnasında damlacıklar yoluyla ortama yayılmaya başlar. Kişi elini ağzına kapatmış ve enfekte eliyle herhangi bir yüzeye dokunmuşsa, yüzeylerde saatlerce canlı kalabilen bu virüsler, buralara temas eden kişilere kolayca bulaşır.

  Belirtileri; Çocukta böyle bir durumda soğuk almıştır ve öksürükleri oluşur. Çocuğun ateşinde yükselme görülür. Ateş fazla yükselirse 39 C 'ye kadar birlikte kusma durumları da olur. Ayrıca üşütmenin etkisiyle karın ağrısı da görülür. Daha sık nefes alıp verir.

  Çocuklarda Bronşit

  Seyri; Ateşi yükselir, kuru kısa süreli, balgamsız, bazen nöbetler şeklinde bir öksürük başlar. Bu öksürük giderek sarı yada yeşil balgamlı öksürüğe dönüşür. 5-10 gün içinde öksürük azalmaya başlar ve düzelir. Özel bir tedavisi yoktur. Birlikte iltihabi bir durum yoksa antibiyotik gerekmez.

  Bronşit Tedavisi ve İlaçları;

  Bronşit herhangi bir tedavi uygulamadan 2 hafta içinde düzelmektedir. Bazı durumlarda doktor tarafından bazı ilaçlar önerebilir.

  Antibiyotikler; Bronşit genellikle virüslerle oluşur. Bu nedenle antibiyotiğin faydası olmadığı için önerilmez. Bununla birlikte doktorun bakteriyel mikroptan şüpheleniyorsa antibiyotik uygulaması yapılır.

  Öksürük şurupları; Öksürük şurupları, akciğerlerde biriken balgamın dışarı çıkmasını engelledikleri için çok tavsiye edilmez. Öksürmek balgam çıkarmak için oldukça faydalıdır. Fakat öksürük gece uyku düzenini bozuyorsa öksürük şurupları kısa süreli uygulanır.

  Diğer ilaçlar; Eğer alerjen, astım yada reflü gibi sorunlar varsa bu sorunlara yönelik doktor ilaçlar verebilir.

  Tedaviler; Çocukta kronik bronşit varsa akciğer fonksiyonlarını artırmak için solunumu, egzersiz tedavileri ile gündeme gelebilir. Kronik bronşit nedenine göre tedavi modeli değişebilir.

  ]]>